Muzyka dawna na Zamku Królewskim - 13 marca 2019 r.

 
       
  •  

13 marca 2019 r.

godz. 19.00


Sala Wielka

MUZYKA DAWNA NA ZAMKU KRÓLEWSKIM / KANTATY BACHA

Capella Regia Polona zaprasza na kolejny koncert z cyklu Muzyka Dawna na Zamku Królewskim, podczas którego zabrzmią trzy kantaty kościelne Johanna Sebastiana Bacha. Obok zespołu instrumentów dawnych wystąpią znakomici soliści oraz Zespół Wokalny Polskiej Opery Królewskiej.

Bach pisał kantaty przez całe życie. Są to utwory, które doskonale obrazują geniusz kompozytora w zakresie kształtowania muzyki wokalno-instrumentalnej. Większość zachowanych do dziś dzieł Bacha z tego gatunku pochodzi z okresu, gdy piastował stanowisko kantora w kościele św. Tomasza w Lipsku. Do jego obowiązków należało wówczas komponowanie oraz wykonywanie nowej kantaty w każdą niedzielę i każde święto. Toteż mając do dyspozycji zespół wokalistów i instrumentalistów, Bach ubogacał swą muzyką centralną część protestanckiego nabożeństwa. Teksty wykorzystane w kantatach – tak biblijne, jak i pozabiblijne – nawiązują treściowo do przeznaczonych na dany dzień czytań liturgicznych.

Podczas koncertu zabrzmią trzy utwory o odmiennej tematyce, przeznaczone do wykonania w różnych momentach roku liturgicznego. Program otwiera Wer dank opfert, der preiset mich BWV 17, w której nacisk położony jest na dług wdzięczności człowieka wobec dobroci Boga. Natomiast Christ unser Herr zum Jordan kam BWV 7, przeznaczona na Święto Jana Chrzciciela, opowiada o chrzcie Chrystusa w Jordanie. Koncert zamknie Jesus nam die Zwölfe BWV 22 – kantata napisana na ostatnią niedzielę karnawału. Jej tekst zawiera już w sobie zapowiedź męki i śmierci Chrystusa, ale i nawoływanie do podążania za Zbawicielem.

PROGRAM


J. S. BACH – KANTATY
Wer dank opfert, der preiset mich, BWV 17
Christ unser Herr zum Jordan kam, BWV 7
Jesus nam die Zwölfe, BWV 22Bilety: 20-30 zł https://operakrolewska.pl/bilety/