Koncert towarzyszący wystawie Król się żeni! "Rolka sztokholmska" – skarb Zamku Królewskiego w Warszawie- 10 lutego 2019 r.

 
       
  • Zespół Męski Gregorianum
  •  

Koncert towarzyszący wystawie Król się żeni! "Rolka sztokholmska" – skarb Zamku Królewskiego w Warszawie

10 lutego 2019 r.

godz. 18.00

Dawna Izba Poselska

Program:

Luca Marenzio (1554-1599)

Zefiro torna. Ma per me lasso (sł. F. Petrarka Sonet 310, tłum. Felicjan Faleński)

Piango, che amor

Mi fa lasso languire

Madonna, sue merce, per una sera (sł. J. Sannazaro)

Nessun visse giamai

Tirsi morir volea (sł. G.B. Guarini)

Dissi a l’amata (sł. G.B. Moscaglia, tłum. Hanna Bartoszewicz)

Amor i ho molti (sł. F. Petrarka Sonet 332)

Or vedi, Amor, che giovinetta donna

Qual per ombros (sł. B. Gottifredi)

Cedan l’antiche tue chiare vittorie


Zespół Męski Gregorianum istnieje od 2005 roku. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki renesansowej, zarówno świeckiej, jak i sakralnej. Zdobywał uznanie na festiwalach poświęconych muzyce dawnej. Brał udział między innymi: w Szczecińskim Festiwalu Muzyki Dawnej, Festiwalu Muzyki Jednogłosowej w Płocku, Festiwalu Muzyki Dawnej w Starym Sączu czy Festiwalu Nomemus w Söderköping (Szwecja).

Odnosi sukcesy na konkursach. Zdobył Grand Prix IV Konkursu Ars Liturgica w Gnieźnie, I miejsca na konkursach w Szamotułach, Myślenicach, Bydgoszczy, Nagrodę Publiczności na 61 Międzynarodowym Konkursie Polifonicznym w Arezzo, a ostatnio - w lutym 2018 roku – otrzymał najwyższe trofeum, czyli Bursztynową Harfę Eola, na Festiwalu Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu.

Zespół Męski Gregorianum koncertuje w całej Polsce, nierzadko w towarzystwie uznanych wykonawców muzyki dawnej. Od kilku lat zajmuje się odnajdywaniem i prezentowaniem publiczności niewykonywanych przez trzy wieki kompozycji należących do repertuaru krakowskiej kapeli rorantystów, działającej na Wawelu od 1543 roku oraz kompozycji jezuickich z rękopisów braniewskich wywiezionych w czasie Potopu do Szwecji.


Bezpośrednio po koncercie w ramach jednego biletu zapraszamy na zwiedzanie wystawy Król się żeni! "Rolka sztokholmska" – skarb Zamku Królewskiego w Warszawie z oprowadzaniem.

waza