Koncert kolęd, 16 i 17 grudnia 2017 r.

 
       
  •  

Koncert kolęd

16 grudnia 2017 r.

godz. 15.00 godz. 18.00

17 grudnia 2017 r.

godz. 18.00

Sala Wielka

Wystąpi

Archikatedralny Chór Męski Cantores Minores

Pod dyrekcją:

Franciszka Kubickiego

Uwaga! Bilety na koncerty o godz 18.00  są wyprzedane

soliści: Jakub Caban, Henryk Grocholski, Franciszek Kunicki,  Michał Osmycki,
Michał Ossowski, Jakub Szafrański, Jakub Wójcik
fortepian Henryk GrocholskiArchikatedralny Chór Męski Cantores Minores został założony w 1990 roku przez Josepha A. Hertera, wspieranego w sprawach organizacyjnych przez Ryszarda Gierosa i Alfreda Stefankiewicza. Prawie od samego początku związany jest z Bazyliką Archikatedralną św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Koncertował w ponad dwudziestu krajach. Był nagradzany na wielu międzynarodowych festiwalach i konkursach, m.in. w Lecco, Włochy (1997), Moskwie (2000), Pradze (2002, 2003, 2004), Międzyzdrojach (2004), Warszawie (2013, 2015, 2016), Grójcu oraz Krakowie (2017). Brał udział w licznych festiwalach w Polsce i za granicą. Występował z czołowymi orkiestrami symfonicznymi w Polsce (Filharmonia Narodowa, Sinfonia Varsovia) i zagranicą (The Academy of the London Mozarteum, Orchestre National des Pays de la Loire, Berliner Symphoniker). Brał udział w wielu produkcjach telewizyjnych i teatralnych (Rai Uno, TVP2, Teatr Muzyczny Roma, Teatr Polski w Warszawie).

Występ Cantores Minores w watykańskiej Sali Nervi w 2000 roku był transmitowany przez telewizję Rai Uno oraz Eurowizję do wszystkich krajów Europy, a koncert w Strasburgu (2008), w ramach Europejskiego Dnia Dialogu Kulturalnego, był transmitowany na żywo na kanale Mezzo do około 40 państw.

Chór jest członkiem Polskiego Związku Chórów i Orkiestr, a także polskiej sekcji Międzynarodowej Federacji Chłopięcych Chórów Kościelnych Pueri Cantores, której jest współzałożycielem (przez wiele lat zespół występował jako chór chłopięcy).

W 2016 roku miały miejsce zmiany w strukturze organizacyjnej chóru. Ryszarda Gierosa, prezesa Stowarzyszenia Śpiewaczego Cantores Minores, zastąpił wieloletni chórzysta – Henryk Grocholski, zaś funkcję dyrygenta objął Franciszek Kubicki, także długoletni członek zespołu. Jego asystentem jest Jakub Szafrański. Joseph Herter otrzymał tytuł Honorowego Dyrygenta – Założyciela Chóru, a Ryszard Gieros – Honorowego Prezesa Zarządu i Założyciela Chóru.

Franciszek Kubicki – absolwent Wydziału Muzykologii na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w klasie organów oraz fortepianu. Ukończył także Podyplomowe Studium dla Twórców, Artystów i Animatorów Kultury na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Warszawskiego.

Związany z chórem Cantores Minores od roku 1990. Był wówczas uczniem Szkoły Muzycznej I stopnia im. E. Młynarskiego w Warszawie.  Po ukończeniu studiów występował z chórem nie tylko jako solista, ale także jako akompaniator i asystent dyrygenta.

Przez kilka lat pracował jako organista w Parafii NMP Matki Kościoła w Warszawie, gdzie założył i prowadził chór mieszany Coro Mater Ecclesiae. Był także członkiem Chóru Musica Sacra przy katedrze św. Floriana.

We wrześniu 2016 roku objął funkcję dyrygenta chóru Cantores Minores.

Pod jego kierownictwem zespół odniósł kilka znaczących sukcesów:

- pierwsza nagroda na XII Międzynarodowym Konkursie Varsovia Cantat (2016)

- Grand Prix oraz I miejsce na XVIII Festiwalu Pieśni Sakralnej w Grójcu (2017)

- druga nagroda na Międzynarodowym Konkursie Cracovia Cantans (2017)

- Grand Prix oraz I miejsce na IV Międzynarodowym Konkursie Chóralnym Carmen Fidei w Łomży (2017).


Bilety do nabycia w kasach Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum (limit miejsc został wyczerpany)

Dokumenty do pobrania