Koncerty za zamkniętymi drzwiami

Czy są tu jacyś młodzi melomami? To z myślą o Was, specjalnie na Dzień Dziecka, przygotowaliśmy serię wyjątkowych występów muzycznych, nagranych w Zamku.
Razem z wykonawcami – stypendystami Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci zapraszamy Was na ucztę dla ucha, podczas której usłyszycie utwory największych światowych i polskich kompozytorów.

Wyjątkowym gościem czterech "Koncertów za zamkniętymi drzwiami" jest znakomita polska klawesynistka, pani Lilianna Stawarz. Całe jej życie koncertowe związane jest z Zamkiem Królewskim w Warszawie. Występowała tu nie tylko w ramach kilku zamkowych cykli koncertowych, ale także z zespołem Il Tempo, Warszawską Operą Kameralną czy podczas Festiwalu Oper Barokowych Dramma per Musica.

Do wysłuchania jej czterech minirecitali zapraszamy do pracowni artystki, która grać będzie na klawesynie jednoklawiaturowym Jukka Ollikka- Praha 2006 i dwuklawiaturowym J.C. Neupert- Bamberg 1985.

Z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja proponujemy mistrzowskie wykonanie pieśni Witaj, majowa jutrzenko (Mazurka 3 maja). Utwór zaśpiewał światowej sławy bas-baryton, solista Opery Wiedeńskiej Tomasz Konieczny, któremu przy fortepianie towarzyszył dr hab. Lech Napierała, uznany polski pianista i wykładowca.


Zachęcamy również do wysłuchania 4 minirecitali wybitnego polskiego skrzypka młodego pokolenia, pana Janusza Wawrowskiego. Wystąpił on w czasowo pustej Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie, a zagrał na unikatowych skrzypcach pochodzących z 1685 r., wykonanych przez Antonia Stradivariego w Cremonie.

Na muzyczne spotkania w kolejnych dniach składają się następujące kompozycje:
Jan Sebastian Bach – Gawot z III Partity E-dur na skrzypce solo BWV 1006
Jan Sebastian Bach – Adagio z I Sonaty g- moll na skrzypce solo BWV 1001
Grażyna Bacewicz – Kaprys polski
Nicolo Paganini – Kaprys op. 1 nr 20

Na tegoroczne, niespodziewanie inne niż zawsze, święta Wielkiejnocy przygotowaliśmy dla Państwa nadzwyczajną niespodziankę muzyczną. Jest nią pokazywany publicznie po raz pierwszy obszerny fragment koncertu zarejestrowanego 4 grudnia 2018 r. w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie. Koncert ten uświetnił uroczystość nadania imienia "Polonia" skrzypcom Antonia Stradivariego. Egzemplarz wykonany w Cremonie w 1685 roku wiele lat spędził w sejfie rodziny z Mediolanu. Dlatego zachowany jest niemal w idealnym stanie.

W pierwszej części koncertu usłyszą Państwo fragmenty Czterech pór roku Antonia Vivaldiego. Będą to kolejno I część Wiosny,  II część Zimy i III część Jesieni. W części II zabrzmi Melodia G-dur op.16 nr 2 Ignacego Paderewskiego. Z orkiestrą kameralną Warsaw Players  i solistą Januszem Wawrowskim w ostatnim punkcie programu wystąpi Francesco de Angelis, koncertmistrz mediolańskiej La Scali, grający także na skrzypcach Antonia Stradivariego. Muzycy wspólnie wykonają utwór Ławrynowicz in memoriam Igora Frołowa.