Koncert towarzyszący wystawie Król się żeni! "Rolka sztokholmska" – skarb Zamku Królewskiego w Warszawie - 10 marca 2019 r.

 
       
  • Zespół Męski Gregorianum
  •  

Koncert towarzyszący wystawie Król się żeni! "Rolka sztokholmska" – skarb Zamku Królewskiego w Warszawie

10 marca 2019 r.

godz. 18.00

Dawna Izba Poselska

Program:

- Asprilio Pacelli - Rorate caeli

- Franciszek Lilius - Kyrie i Gloria z Missa a 4 voci

– Annibale Orgas - Vir inclite Stanislae

– Franciszek Lilius - Missa a 4 voci - Credo

- Anonim - Oramus, Domine, conditor inclite

– Anonim -  Sanguine proprio

– Bernardino Terzago - O beatum Pontificem

– Franciszek Lilius - Missa a 4 voci – Sanctus, Benedictus

– Anonim - Omnes sancti Dei

– Anonim - Ave sanctissima Maria

– Franciszek Lilius - Missa a 4 voci – Agnus Dei

– Marcin Paligon - Rorate caeli

– Walentyn Gawara - Per merita Sancti Adalberti


Zespół Męski Gregorianum istnieje od 2005 roku. Specjalizuje się w wykonawstwie muzyki renesansowej, zarówno świeckiej, jak i sakralnej. Zdobywał uznanie na festiwalach poświęconych muzyce dawnej. Brał udział między innymi: w Szczecińskim Festiwalu Muzyki Dawnej, Festiwalu Muzyki Jednogłosowej w Płocku, Festiwalu Muzyki Dawnej w Starym Sączu czy Festiwalu Nomemus w Söderköping (Szwecja).

Odnosi sukcesy na konkursach. Zdobył Grand Prix IV Konkursu Ars Liturgica w Gnieźnie, I miejsca na konkursach w Szamotułach, Myślenicach, Bydgoszczy, Nagrodę Publiczności na 61 Międzynarodowym Konkursie Polifonicznym w Arezzo, a ostatnio - w lutym 2018 roku – otrzymał najwyższe trofeum, czyli Bursztynową Harfę Eola, na Festiwalu Muzyki Dawnej „Schola Cantorum” w Kaliszu.

Zespół Męski Gregorianum koncertuje w całej Polsce, nierzadko w towarzystwie uznanych wykonawców muzyki dawnej. Od kilku lat zajmuje się odnajdywaniem i prezentowaniem publiczności niewykonywanych przez trzy wieki kompozycji należących do repertuaru krakowskiej kapeli rorantystów, działającej na Wawelu od 1543 roku oraz kompozycji jezuickich z rękopisów braniewskich wywiezionych w czasie Potopu do Szwecji.


Bezpośrednio po koncercie w ramach jednego biletu zapraszamy na zwiedzanie wystawy Król się żeni! "Rolka sztokholmska" – skarb Zamku Królewskiego w Warszawie z oprowadzaniem.

Wejście na pół godziny przed rozpoczęciem koncertu