Wielkie Muzeum. Jubileusz 50. odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie

W 2021 r. rozpoczęliśmy obchody jubileuszu 50-lecia Odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie, które będą trwały do 2024 r. Inauguracja Jubileuszu, zorganizowana 26 stycznia 2021 roku, odwołała się do pierwszego posiedzenia Obywatelskiego Komitetu Odbudowy Zamku Królewskiego  w Warszawie, które odbyło się dokładnie pół wieku wcześniej. Obchody Jubileuszu zaplanowane zostały na 4 lata, od 2021 do 2024 roku, kiedy przypada 50. rocznica oddania gmachu w stanie surowym oraz 40. rocznica udostępnienia Zamku publiczności. W 2024 roku mamy nadzieję zaprezentować nowy wystrój Sali Tronowej oraz wystawę prac Władysława Hasiora, którego dzieła pokazywane były pokazywane w pustych jeszcze i surowych salach odtwarzanego Zamku.

Decyzja o odbudowie była oczywista, ale powód, dla którego nie chciano odbudować Zamku, był w istocie taki sam, jak przyczyna zniszczenia przez Niemców. Zamek był i jest nadal symbolem polskiej państwowości, wielkiej historii i suwerennego niepodległego Państwa… – powiedział prof. dr hab. Wojciech Fałkowski, dyrektor Zamku Królewskiego w Warszawie.


Decyzję o odbudowie Zamku podjęto w styczniu 1971 r. a do kierowania pracami powołano Obywatelski Komitet Odbudowy Zamku Królewskiego, który skierował apel do rodaków:

W tym wielkim dziele nie może zabraknąć nikogo, kto czuje i myśli po polsku. Odbudujemy Zamek własnymi środkami zebranymi przez społeczeństwo i naszą wspólną pracą.

Apel spotkał się z natychmiastową, spontaniczną reakcją milionów Polaków w kraju i za granicą. Na specjalnie utworzone konto zaczęły napływać wpłaty. W dwa miesiące po rozpoczęciu zbiórki, znajdowało się na nim już 27 mln złotych. Pieniądze przynoszono też wprost do biura komitetu, często też ofiarowywano biżuterię i rodzinne pamiątki. Datki i drobne precjoza wrzucano również do skarbonek rozstawionych w całej Polsce.

Dzisiaj, nawiązując do działań podjętych przez OKOZK w trakcie odbudowy Zamku, ogłaszamy wielką społeczną zbiórkę pieniędzy, do której zapraszamy wszystkich Polaków w kraju i poza jego granicami! Wsparcie indywidualnych darczyńców i mecenasów było dla idei odbudowy Zamku niezmiernie ważne. Teraz, włączając się w wyjątkową sztafetę pokoleń, zrealizujmy ambitny cel - zbierzmy fundusze na odtworzenie w całości dekoracji hafciarskiej Sali Tronowej.

To projekt niezwykłej wagi, wymagający nie tylko wysokich nakładów finansowych, ale przede wszystkim najwyższych umiejętności i kunsztu od zespołu Pracowni Konserwacji Tkanin Zamku Królewskiego w Warszawie, który podjął się tego trudnego zadania.

Realizację projektu można wesprzeć m.in. poprzez zakup specjalnie przygotowanych pamiątek/cegiełek dostępnych w zamkowym sklepie stacjonarnym oraz internetowym.

Zależy nam również na tym, by w ramach jubileuszu zrealizować zamierzenia związane  z obecnym funkcjonowaniem Zamku –  wzbogacić kolekcję dzieł sztuki i ukończyć program inwestycyjny dotyczący zamkowego kompleksu. Polegać on będzie na realizacji nowego zagospodarowania Ogrodów zamkowych wraz z aranżacją przyszłej przestrzeni wystawienniczo-magazynowej.


NAJBLIŻSZE WYDARZENIA ZWIĄZANE Z JUBILEUSZEM >


WIĘCEJ INFORMACJI #JubileuszZamku >

Wstęp wolny dla Darczyńców Zamku Królewskiego w Warszawie >

Oferta edukacyjna dla szkół z okazji Jubileuszu 50. odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie>

Cykl wykładów Jubileusz- Śladami odbudowy

Cykl webinariów Jubileusz Zamku Królewskiego

Kalendarium 19392019 >

Pamiątki przygotowane z okazji Jubileuszu>

Filmy związane z Jubileuszem>


GALERIA ZDJĘĆ >

Fotogaleria: Montaż skarbonki na Dziedzińcu Wielkim, 21 stycznia 2021 r.

Fotogaleria: Montaż plenerowej wystawy, 21 stycznia 2021 r.

Fotogaleria: Inauguracja Jubileuszu, 26 stycznia 2021 r.

Fotogaleria: Iluminacja na fasadzie Zamku. 26-31 stycznia 2021 r.


logo 0Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

logo

ORGANIZATORZY

logo

logo

  

MECENAS

LOGO

PARTNER STRATEGICZNY JUBILEUSZU

LOGO

.

PATRNERZY JUBILEUSZU

logo

PATRONI MEDIALNI

logo