Jubileusz 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie

 
     
 • 1. Zamek Królewski w Warszawie ok. 1933, fot. Henryk Poddębski
 • 2. Ruiny Zamku Królewskiego , 1945
 • 3. Ruiny Starego Miasta i Zamku Króleskiego 1945.jpg
 • 4. Teren Zamku Królewskiego ok 1970 fot. Ryszard Przetacznik
 • 05. Zamek, poczatki odbudowy 1971PKZ.jpg
 • 7. Transport skarbonki do NBP
 • 8. Początek prac budowlanych 1971
 • 9. Wznoszenie murów Zamku , 1972.jpg
 • 10. wznoszenie murów 1973.jpg
 • 11. transport mechanizmu zegara 1974 .jpg
 • 12.Montaż hełmu na wieży Zegarowej VII 1974 fot. S Sadowski.jpg
 • 13. Układanie posadzki w Sali Audiencjonalnej KAW.jpg
 • 14 Prace budowlane w Sali Senatorskiej 1977 .jpg
 • 15. Montowanie boazerii w Pokoju Canaletta 1976.jpg
 • 16. Prace pozłotnicze w Sali Tronowej 1977.jpg
 • 17. Prace pozłotnicze w Sali Tronowej I 1979.jpg
 • 18.. Malowanie plafony w Sali Audiencjonalnej 1978
 • 19.Sala Wielka, Zamek Krolewski w Warszawie, fot. A. Ring, B.jpg
 • 20. Ogród Zamku fot Marcin Kmieciński.JPG
 • 21. Zamek Królewski widok od strony Wisły.jpg
 • 21. Zamek Królewski w Warszawie, 2008, fot. A.jpg
 • 23. detale wnętrz
 • 24. detale
 • 25 detale wnętrz
 • 25. detale
 •  

26 stycznia 2021 roku zainaugurujemy obchody jubileuszu 50-lecia rozpoczęcia prac nad odbudową Zamku Królewskiego w Warszawie – odwołując się tym samym do pierwszego, historycznego posiedzenia Obywatelskiego Komitetu Odbudowy Zamku Królewskiego.

Patronat honorowy nad uroczystościami objął Prezydent RP, Andrzej Duda, a także Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu. Podkreślamy także udział KGHM Polska Miedź jako Mecenasa Zamku oraz  Totalizatora Sportowego w roli Partnera strategicznego. Partnerami wydarzenia są: PKN Orlen i Poczta Polska.

Organizację wydarzeń upamiętniających rocznicę zakończymy w roku 2024, kiedy będziemy wspólnie świętowali 40. rocznicę udostępnienia Zamku Królewskiego społeczeństwu. Wtedy uroczyście zaprezentujemy nowy wystrój naszej Sali Tronowej oraz wystawę prac Władysława Hasiora, którego dzieła pokazywane były 40 lat temu w pustych jeszcze i surowych salach odtwarzanego Zamku.

Zamek Królewski w Warszawie, symbol państwa polskiego, grabiony i sukcesywnie niszczony, wysadzony został w powietrze przez wojska niemieckie we wrześniu 1944 roku. Po wielu latach niepewności o losy budowli i długim okresie wstrzymywania odbudowy przez władze komunistyczne, decyzja o rekonstrukcji gmachu spotkała się z ogromnym entuzjazmem społeczeństwa.

W styczniu 1971 r. powołano Obywatelski Komitet Odbudowy Zamku Królewskiego, który skierował apel do rodaków: W tym wielkim dziele nie może zabraknąć nikogo, kto czuje i myśli po polsku. Odbudujemy Zamek własnymi środkami zebranymi przez społeczeństwo i naszą wspólną pracą. Spotkał się on z natychmiastową, spontaniczną reakcją milionów Polaków w kraju i za granicą. Na specjalnie utworzone konto zaczęły napływać wpłaty. W dwa miesiące po rozpoczęciu zbiórki, znajdowało się na nim już 27 mln złotych. Pieniądze przynoszono też wprost do biura komitetu, często też ofiarowywano biżuterię i rodzinne pamiątki. Datki i drobne precjoza wrzucano również do skarbonek rozstawionych w całej Polsce.

Z ogromnym entuzjazmem wiosną 1971 roku przystąpiono do prac społecznych, związanych z przygotowaniem terenu budowy. Zaś w symbolicznym dniu – 17 września 1971 roku, bez zgody władz, uroczyście położono pierwszą cegłę. Już w lutym 1973 roku nad Zamkiem pojawiła się pierwsza wiecha, a w lipcu 1974 r. montażem zegara i hełmu na Wieży Zegarowej zakończono pierwszy etap odbudowy – oddanie bryły w stanie surowym. W kolejnych latach prowadzono żmudne prace nad odtworzeniem historycznych wnętrz.

Do zamkowych komnat powróciły ocalone zbiory sztuki oraz setki uratowanych w czasie wojny detali architektonicznych. W uznaniu wysiłku podjętego przy odbudowie, Stare Miasto i Zamek Królewski w Warszawie w 1980 roku zostały wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Dzięki pełnej oddania pracy i niezwykłemu poświęceniu wszystkich zaangażowanych w dzieło restytucji, możemy dziś podziwiać oryginalne fragmenty  pieczołowicie wkomponowywane w odtworzone wnętrza. To bezprecedensowe dzieło na zawsze związane zostało z trudnymi do przecenienia inicjatywami prof. Stanisława Lorentza, prof. Jana Zachwatowicza oraz prof. Aleksandra Gieysztora

31 sierpnia 1984 roku Zamek uroczyście udostępniono publiczności. Kontynuacją dzieła odbudowy rezydencji królewskiej były w następnych latach: rewitalizacja Arkad Kubickiego (2009 r.), remont i aranżacja wnętrz pałacu Pod Blachą (2011 r.) oraz rekonstrukcja Ogrodów zamkowych (2019 r.)

Ponieważ – jak sądzimy – wielu ludziom, tak Polakom, jak i gościom z zagranicy, fakt zniszczenia Zamku oraz jego odbudowa zatarły się w pamięci, w trakcie obchodów chcielibyśmy przypomnieć, jak bardzo prace przy restytucji jednoczyły Polaków, przywołać emocje sprzed lat, skalę społecznego zaangażowania oraz ofiarności, która przekroczyła najśmielsze oczekiwania. Przypomnieć i uhonorować osoby, dzięki którym Zamek powrócił do życia.

W trakcie obchodów jubileuszu, ze zdwojoną energią chcemy przystąpić też do realizacji projektu związanego z ukończeniem dekoracji hafciarskiej Sali Tronowej. Projektu niezwykłej wagi, wymagającego nie tylko wysokich nakładów finansowych, ale przede wszystkim najwyższych umiejętności i kunsztu od zespołu Pracowni Konserwacji Tkanin Zamku Królewskiego w Warszawie, który podjął się tego trudnego zadania.

Przypomnijmy, że owa dekoracja została zamówiona w roku 1785 przez króla Stanisława Augusta w firmie Camille Pernon et Compagnie z Lyonu. Zlecenie, którego głównym motywem było 86 haftowanych srebrem orłów, zrealizowano w całości w roku 1786. Sala Tronowa zyskała w ten sposób niezwykły wygląd, którego najważniejszym walorem było hafciarskie dzieło najwyższej klasy, które przydało jej szczególnego ładunku emocjonalnego i symbolicznego. Niestety – wspomniana dekoracja w części zaginęła, a w części została zniszczona w wyniku burzliwych losów naszego kraju od schyłku XVIII w., aż po czasy drugiej wojny światowej. Po odbudowie Zamku, dzięki staraniom ówczesnego dyrektora, prof. Aleksandra Gieysztora, w roku 1991 odnaleziono jedyny znany egzemplarz oryginalnego orła z zaplecka tronu, co stało się asumptem do podjęcia decyzji o rozpoczęciu prac nad rekonstrukcją wystroju Sali Tronowej. Od tego czasu odtworzono 86 orłów i wszystkie wąskie bordiury dekorujące płyciny ścienne. Dzięki wieloletnim badaniom w roku 2018 zrekonstruowano projekt dekoracji lyońskiej, wraz z jej zaginionymi elementami, co umożliwia dalsze prace rekonstrukcyjne nad ostatnim tronem niepodległej Rzeczypospolitej.

Zależy nam również na tym, by w ramach jubileuszu zrealizować zamierzenia związane z obecnym funkcjonowaniem Zamku –  wzbogacić kolekcję dzieł sztuki i ukończyć program inwestycyjny dotyczący zamkowego kompleksu. W roku 2021 pragniemy zaprezentować cztery duże wystawy: Arcydzieła Watykanu; Konstytucja. Polskie elity a upadek Rzeczypospolitej; Holandia w czasach Rembrandta; Pokaz dzieł z Kolekcji Roberto Longhi. Caravaggio i inni mistrzowie.Ekspozycjom tym będzie towarzyszyło wiele wydarzeń kulturalno-naukowych i edukacyjnych oraz pokazów filmowych i koncertów, adresowanych do szerokiego grona odbiorców. Mamy nadzieje, ze zaplanowane konferencje naukowe i publikacje w znacznym stopniu uzupełnią stan badań dotyczący powojennej historii Zamku Królewskiego.

Wkrótce zamieścimy kolejne informacje dotyczące obchodów 50. rocznicy podjęcia decyzji o odbudowie Zamku, w tym także i te, które będą dotyczyły społecznego wymiaru wydarzenia. Kierować do nich będą tematyczne linki.


WIĘCEJ INFORMACJI #JubileuszZamku >

Cykl wykładów "Śladami odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie"

Oferta edukacyjna dla szkół z okazji Jubileuszu 50-lecia odbudowy Zamku Królewskiego w Warszawie>

Kalendarium >

Pamiątki przygotowane z okazji Jubileuszu>

Filmy związane z Jubileuszem>


logo 0

Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

logo

ORGANIZATORZY

logo

  

MECENAS

LOGO

PARTNER STRATEGICZNY JUBILEUSZU

LOGO

PATRNERZY JUBILEUSZU

f

PATRONI MEDIALNI

LOGO

Dokumenty do pobrania