"Ogrodowe inspiracje". Cykl warsztatów edukacyjnych on-line

Ogrodowe inspiracje. Cykl warsztatów edukacyjnych on-line

20 lipca 2020 r.  – Słodko jest poszaleć w odpowiednim miejscu, czyli dawne gry i zabawy ogrodowe, Dominika Jackowiak i Sławomir Szczocki

24 sierpnia 2020 r. – Kwiaty w Ogrodach Zamkowych. Kwiaty w Zamku, Małgorzata Łęska

14 września 2020 r. – Najpiękniejsze motywy roślinne w dawnych i współczesnych strojach, Agnieszka Lichacz

Spotkania odbywają się o godz. 18.00


Lato obdarza nas wielością barw i zapachów, a także smaków poprzez otaczającą nas przyrodę. Ich skondensowaną obecność czujemy na przykład w ogrodach, które inspirują nas do różnorodnych aktywności, związanych z naszą fizycznością, emocjami, zmysłami, intelektem. Dlatego chcielibyśmy opowiedzieć Państwu o naszych inspiracjach ogrodem podczas spotkań on-line na zamkowym facebooku.

Pierwsze czerwcowe warsztaty zatytułowane Pomiędzy kuchnią a ogrodem. O zmiennych modach i kaprysach królewskiego stołu to spotkanie Dominiki Jackowiak ze znaną warszawską restauratorką panią Agnieszką Kręglicką. Poznamy ciekawostki dotyczące tajników królewskiej kuchni sprzed 200 lat i wykorzystania w niej roślin pochodzących z królewskiego ogrodu.

W lipcu opowiemy o sportowych rozrywkach ogrodowych podczas warsztatów prowadzonych przez Sławomira Szczockiego Słodko jest poszaleć w odpowiednim miejscu, czyli dawne gry i zabawy ogrodowe. Ślepa babka, krokiet, łucznictwo, strzelectwo to tylko niektóre z aktywności, które urządzano w ogrodach. Może staną się one inspiracją do aktywnego spędzania czasu w gronie rodziny i przyjaciół.

Jako że sierpień to najbarwniejszy i najbardziej obfitujący w dary natury miesiąc, postanowiliśmy zaprezentować Państwu temat Kwiaty w Ogrodach Zamkowych. Kwiaty w Zamku i opowiedzieć jakie gatunki kwiatów  uprawiano w dawnych ogrodach, a jakie dziś rosną  w Ogrodach Zamkowych.Jak kiedyś, a jak obecnie powstają bukiety zdobiące pałacowe wnętrza. Prowadząca warsztat Małgorzata Łęska pokaże także technikę układania kompozycji kwiatowych.

Ostanie letnie ogrodowe spotkanie, które odbędzie się we wrześniu, dotyczyć będzie strojów. Kwietne łąki, geometryczne ogrody, hawajskie palmy, a nawet polowania były i są do dziś inspiracją do dekoracji tkanin, z których szyto wspaniałe suknie, męskie fraki lub wakacyjne koszule. Temat Najpiękniejsze motywy roślinne w dawnych i współczesnych strojach przedstawi Agnieszka Lichacz.

Smaki natury, zabawy na łonie natury, piękno natury oraz chęć utrwalenia tego piękna - to cztery inspiracje pochodzące z ogrodu, które Państwu proponujemy podczas letnich warsztatów Ogrodowe inspiracje, zachęcając jednocześnie do odkrywania kolejnych.


koordynatorzy: Dorota Piskorska (Dział Promocji) i Michał Sobieraj (Dział Edukacji)


Archiwum spotkań:

29 czerwca 2020 r. – Pomiędzy kuchnią a ogrodem. O zmiennych modach i kaprysach królewskiego stołu, Agnieszka Kręglicka, Dominika Jackowiak