Magda Tejchma

Magda Tejchma – muzyk i muzykolog, poszukiwacz wyjątkowych brzmień. Ukończyła studia w Instytucie Muzykologii Uniwersytetu Warszawskiego. W zakresie muzyki dawnej kształciła się pod okiem m.in. Francoise’a Lazarevitcha.  Chęć zdobycia nowych doświadczeń zaprowadziły ją m. in. do Stambułu i do ośrodka „Labyrinth” na Krecie, gdzie uczyła się w tradycyjny sposób muzyki otomańskiej u Ahmeda Şahina i Ömera Erdoğdulara. Współpracowała z polskimi zespołami muzyki dawnej i folkowej m.in.: Il Giardino d’Amore, Ars Nova, Dekameron, Sabionetta, Camerata Cracovia, Canor Anticus, Maria Pomianowska i Zespół Polski, Mosaic, Studnia O; odbywając z nimi wiele koncertów w Polsce i w większości krajów Europy. Gościnnie nagrywa z artystami prezentującymi różne gatunki muzyczne np. Pablopavo i Praczas, Michał Rudaś, Daniel Bloom, Masala Soundsystem, Rita Pax. W 2009 roku założyła zespół Lechistan, który w tym samym roku został laureatem III nagrody na Festiwalu Folkowym Polskiego Radia „Nowa Tradycja”. Współtworzyła muzykę do spektakli teatralnych (m. in. „Król Lear” w Teatrze na Woli, „Sen nocy letniej” w Teatrze Ateneum, „Renegat” dla Teatru Cieni „KA”, „Baby Doll” w Teatrze Studio), słuchowisk radiowych i widowisk muzycznych.

Od 2010 roku prowadzi badania nad postacią Wojciecha Bobowskiego – Ali Ufki Beya, przybliżając jego biografię poprzez wykłady i publikacje. W 2013 roku dla Biblioteki Narodowej dokonała rekonstrukcji i nagrania utworów muzycznych zapisanych w XIX-wiecznym rękopisie Wacława Seweryna Rzewuskiego, jest też autorką kolekcji muzycznej ze zbiorów BN.

Od 2015 roku pracuje jako redaktor Radiowego Centrum Kultury Ludowej w Programie 2 Polskiego Radia, prowadząc magazyny i autorskie audycje poświęcone muzyce świata i polskiej muzyce ludowej.