Słuchowiska

W ramach współpracy dotyczącej wspólnych projektów edukacyjnych, cztery rezydencje królewskie: Zamek Królewski w Warszawie – Muzeum. Rezydencja Królów i Rzeczypospolitej, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie oraz Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie sfinansowały realizację czterech słuchowisk radiowych, skierowanych do uczniów w wieku 9 – 12 lat. Producentem wykonawczym projektu jest Zamek Królewski w Warszawie, a słuchowiska powstały we współpracy z Teatrem Polskiego Radia. Autorem wszystkich scenariuszy jest Tomasz Maciej Trojanowski, reżyserem cyklu zaś – jeden z najwybitniejszych reżyserów Teatru Polskiego Radia, Waldemar Modestowicz. Muzykę skomponowała Renata Baszun, a realizacją akustyczną zajął się Maciej Kubera.

 

Motywem przewodnim słuchowisk jest podróż w czasie, którą odbywa młody słuchacz, odwiedzając kolejno poszczególne rezydencje.


 

 

Akcdja słuchowiska przygotowanego przez Zamek Królewski w Warszawie umiejscowiona jest w XVII wieku, kiedy to  w Zamku rezydował król  Zygmunt  III Waza. Bohaterowie – dwaj bracia: Jasiek i Franek – magicznym trafem przenoszą się z naszych czasów w historyczną epokę, poznają króla i odkrywają jego tajemnicę. Spotykają także budzącą strach pannę Urszulę – ochmistrzynię i wychowawczynię królewskich dzieci.

 

 

W słuchowisku Goście  wystąpili:

Grzegorz Damięcki – król Zygmunt III, Joanna Jeżewska-Adamczyk – pani Walczak, Krzysztof Stelmaszyk – komendant straży pożarnej/strażnik, Anna Dereszowska – ochmistrzyni/mama oraz  Jakub Jankiewicz – Jasiek  i Olaf  Marchwicki – Franek


Słuchowiska przygotowane przez pozostałe rezydencje królewskie:

 

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie:
Detektyw Główka na tropie.  Słuchowisko nawiązuje do czasów króla Jana III i przypomina historię jego wydry.

 

Zamek Królewski  na Wawelu:  
Krótkie spięcie. Akcja słuchowiska przywołuje legendę o smoku wawelskim i gadającej głowie z Sali Senatorskiej.

 

Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie:
Na tropie zaginionej komórki. Tematem słuchowiska są przygotowania do Nocy Muzeów w Łazienkach Królewskich, która ma się odbyć w... czasach króla Stanisława Augusta.