Rezydencje Królewskie

Polskie Rezydencje Królewskie

Rezydencje Królewskie: Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu, Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie, Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Zamkowe w Malborku, Muzeum Okręgowe w Zamku Królewskim w Sandomierzu, Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce oraz Muzeum Narodowym w Lublinie podejmują wspólne projekty, aby promować siedziby polskich monarchów, zabytki i muzealne zbiory. Ideą towarzyszącą tym działaniom jest wykorzystanie potencjału polskiego dziedzictwa kulturowego, ze szczególnym uwzględnieniem jego roli w procesie rozwoju oraz edukacji dzieci i młodzieży.

Od 2012 roku Rezydencje prowadzą akcję Darmowy listopad w Rezydencjach Królewskich - nieodpłatnie udostępniając zamki i pałace zwiedzającym oraz organizując aktywności edukacyjne. Ilość osób uczestniczących w tej akcji potwierdziła założenia jej organizatorów, pokazując jak wielkie jest zainteresowanie polskim dziedzictwem narodowym. Budowanie marki Polskich Rezydencji Królewskich ma również na celu tworzenie platformy współpracy i wsparcia dla wszystkich Rezydencji, niezależnie od atrakcyjności ich lokalizacji oraz posiadanych zasobów. Synergia podejmowanych działań pozwala na wykorzystanie potencjałów każdej z Rezydencji, uzupełnienie  ofert, a w przyszłości wspólna promocję również za granicą.

Rok 2020 dostarczył nowe wyzwania i Darmowy Listopad zorganizowano w odsłonie online. Spacery wirtualne po muzeach, webinaria, historyczna debata, ponad 500 wirtualnych lekcji dla szkół, historia na wesoło dla dzieci to tylko kilka z wielu atrakcji, które zostały przygotowane na listopad przez najsłynniejsze muzea w Polsce. Z oferty tej skorzystało ponad 2 miliony odbiorców w sieci.

Bazując na owocnym doświadczeniu realizacji projektu Darmowy Listopad, osiem Rezydencji Królewskich po raz pierwszy przygotowało wspólną akcję dla dzieci i młodzieży - Ferie po królewsku online. Codziennie, przez 14 dni, na stronach internetowych oraz na profilach w mediach społecznościowych były publikowane propozycje online dla dzieci i młodzieży. Wirtualne zwiedzanie, muzyczne warsztaty, bajki i legendy dla najmłodszych oraz atrakcyjne spotkania ze znanymi youtuberami to były propozycje publikowane przez dwa tygodnie. Dodatkowo każda z Rezydencji przygotowała bogate programy własne do odbiorców w sieci. Osiem spacerów po muzeach, szesnaście królewskich bajek, siedem warsztatów muzycznych!

Zapraszamy do korzystania z polskiego dziedzictwa narodowego na stronach Polskich Rezydencji Królewskich!

logo

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

https://www.gov.pl/web/kultura/ferie-po-krolewsku-online-w-siedmiu-rezydencjach-krolewskich

Zamek Królewski w Warszawie www.zamek-krolewski.pl

Zamek Królewski na Wawelu www.wawel.krakow.pl

Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie www.wilanow-palac.pl

Muzeum Łazienki Królewskie w Warszawie www.lazienki-krolewskie.pl

Muzeum Zamkowe w Malborku www.zamek.malbork.pl

Muzeum Okręgowe w Zamku Królewskim w Sandomierzu www.zamek-sandomierz.pl

Muzeum Narodowym w Lublinie www.mnwl.pl

Muzeum Żup Krakowskich Wieliczka www.muzeum.wieliczka.pl


FERIE PO KRÓLEWSKU ONLINE 2021
DARMOWY LISTOPAD W REZYDENCJACH KRÓLEWSKICH 2020