Zamkowa Akademia Młodego Eksploratora

Zapraszamy dzieci w wieku 6–12 lat na warsztaty plastyczne poświęcone zamkowym Ogrodom! Bezpłatne zajęcia będą odbywać się w wakacyjne soboty o godz. 12.00 na zamkowym Facebooku. Razem z nami poznacie m.in. ogrodowe zwierzęta i rośliny, dawne plenerowe zabawy, zabawne skrzaty i wiele pachnących ciekawostek.

Program

Muzealne zielone szkoły
Królewska szkoła online

Serdecznie zapraszamy na interaktywne zajęcia online prosto z Zamku Królewskiego w Warszawie! Podczas lekcji dzieci mają możliwość aktywnego uczestnictwa w zajęciach, a edukator utrzymuje stały kontakt z grupą. Poznajcie  na żywo sekrety wielkiej historii i dworskiego życia!


Królewska szkoła online – program


Akcja edukacyjna 3maj po królewsku

3maj po królewsku to akcja edukacyjna, która co prawda odbyła się w ramach Majówki po królewsku, ale przygotowane przez nas materiały cały czas są dostępne dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Zapraszamy do korzystania z  pakietów zawierających m.in. scenariusze lekcji online i film o Konstytucji 3 maja!


3maj po królewsku – program

Zamek dzieciom
Przyjdź. Odkryj. Zatańcz.

Filmy edukacyjne

Choć nie możemy spotkać się na naszej ekspozycji, zapraszamy uczniów i ich opiekunów do obejrzenia krótkich lekcji online. Wszystkie materiały zostały przygotowane zgodnie z podstawą programową. Wybranym filmom i prezentacjom towarzyszą zagadki, zadania i quizy.

1. Dla najmłodszych, dzieci z klas 0-3

O zwierzętach prawdziwych i tych legendarnych, tajemnicach cennych przedmiotów i  zamkowych obrazach gigantach.

Jego Kudłata Mość, Kiopek

Czy król mógł mieć jakieś zwierzę? Oczywiście – i to niejedno! Zachęcamy do wysłuchania opowieści o królewskim czworonożnym pupilu. Jak miał na imię? Co robił w królewskich komnatach? Czy wiemy, jak wyglądał? Zanim przyjdziecie do Zamku, już teraz możecie się tego dowiedzieć z naszej opowieści. Zapraszamy!

Jego Kudłata Mość, Kiopek, lekcja muzealna, kl. 0–2

Legendy Warszawy: Jednorożec

Co znajdowało się tuż za murami dzisiejszej Starówki? Czy mieszkał tam groźny potwór? Skąd pochodzi herb Nowego Miasta? Edukatorka Monika Radzikowska przedstawia legendę znaną nieco mniej niż opowieść o Warszawskiej Syrence, ale równie fascynującą!

Legendy Warszawy: Jednorożec - lekcja muzealna dla dzieci z klas 0-3

Nie tylko złoto

Czym są królewskie insygnia? Czy książki i obrazy mogą być skarbami tak cennymi jak złoto? Posłuchajcie opowieści o cennych przedmiotach należących do Stanisława Augusta i pewnym ubogim kominiarczyku...

Nie tylko złoto – rzecz o skarbach króla Stanisława - lekcja muzealna dla dzieci z klas 0-3

Spotkanie z mistrzem. Matejko Batory

Czego możemy się dowiedzieć, oglądając ogromne płótna historyczne autorstwa Jana Matejki? Co łączy malarza z kinem kostiumowym? Marta Tarnawska z Działu Oświatowego przygląda się słynnemu zamkowemu obrazowi Stefan Batory pod Pskowem. Po obejrzeniu filmu rozwiąż zadanie.

Spotkanie z mistrzem. Matejko  - lekcja muzealna dla dzieci z klas 0-3

Archeologia co to jest?, kl. 1-4

Czym zajmują się archeolodzy? Edukatorka Monika Radzikowska opowiada o ich niezwykłych odkryciach, także tych związanych z dawnymi dziejami Zamku Królewskiego w Warszawie.

Archeologia – co to jest?  - lekcja muzealna dla dzieci z klas 1-42. Dla dzieci z klas 4-6

Jeżeli chcecie poznać znaczenia ukryte w dawnych obrazach oraz tajniki zawodu rycerza, obejrzyjcie poniższe filmy.

Tajemnica ukryta w obrazach. Martwe natury w Zamku Królewskim

Martwa natura to obraz, na którym przedstawione są różne przedmioty. Owoce, warzywa, instrumenty muzyczne a czasem obiekty, których nigdy nie widzieliście i o których nigdy nie słyszeliście. Czy chcecie poznać ich sekrety? Zapraszamy na film o tajemnicach martwych natur z kolekcji Zamku Królewskiego w Warszawie.

Tajemnica ukryta w obrazach. Martwe natury w Zamku - lekcja muzealna dla dzieci z klas 1-4

Kto to jest rycerz?

Jak wyglądali, gdzie mieszkali i czym się zajmowali rycerze? Czy lubili grać w szachy? Z jakim ryzykiem wiązała się prawdomówność? Sekrety średniowiecznego świata zdradza edukator Piotr Kucharski.


Kto to jest rycerz?  - lekcja muzealna dla dzieci z klas 1-4

Dom rycerski - lekcja muzealna dla dzieci z klas 1-4

O rycerskim uzbrojeniu - lekcja muzealna dla dzieci z klas 1-43. Dla dzieci z klas 4-8

Znajdziecie tu zamkowe opowieści, ciekawostki związane z obrazami Canaletta oraz tajemnice kuchni z dawnych lat.

Kuchnia przez wieki

Jedzenie jest niezbędnym elementem życia każdego człowieka, a każdy z nas ma swoje ulubione smaki i potrawy. Również królowie mieli swoje upodobania kulinarne. Co jadano w Zamku 700 lat temu w czasach średniowiecza, kiedy Warszawę otaczały pola uprawne i przepastne bory? Czy królowa Bona naprawdę sprowadziła do Polski włoszczyznę? Czym pachniała kuchnia baroku i jakimi sztuczkami posługiwali się kucharze, by zaskoczyć biesiadników? Na te i inne pytania odpowiada Karolina Sawicka.

Kuchnia przez wieki - lekcja muzealna dla dzieci z klas 4-8

Spacer z Canalettem po dawnej Warszawie

Czego możemy dowiedzieć się o XVIII-wiecznej stolicy, oglądając dzieła mistrza Canaletta? Tomasz Drapała przygląda się obrazom weneckiego malarza i próbuje odpowiedzieć na to pytanie.

Krakowskie Przedmieście od kolumny Zygmunta

Krakowskie Przedmieście w stronę kolumny Zygmunta

Widok Warszawy od strony Pragi

Kościół Brygidek i Arsenał

Krótka historia Zamku Królewskiego

Czy wiecie, że całkiem niedawno Zamku nie było? Jego burzliwe losy przedstawia Sławomir Szczocki. Opowiada o powstaniu warszawskiej rezydencji, królach, którzy ją rozwijali, jej zniszczeniu podczas II wojny światowej i wielkiej odbudowie. Obejrzyjcie film, a później sprawdźcie swoją wiedzę w naszym quizie! zobacz film >

Zamkowe opowieści: godzina 11.15

Dlaczego niektóre zamkowe zegary, niezależnie od pory dnia, wskazują godzinę 11.15? Czy słońce może się uśmiechać? Co skrywa wnętrze Wieży Zegarowej? Sławomir Szczocki opowiada o XX-wiecznych dziejach Zamku, przyglądając się wyjątkowym czasomierzom. Po obejrzeniu filmu wypełnij krzyżówkę.

Zamkowe opowieści: godzina 11.15 - lekcja muzealna dla dzieci z klas 4-8

Motywy antyczne w Zamku Królewskim w Warszawie

W czasie, kiedy Zamek jest niedostępny, zapraszamy Was na filmowy spacer po wspaniałych salach królewskiej rezydencji. Posłuchajcie opowieści o elementach wystroju wnętrz nawiązujących do antyku.

Skąd wzięła się moda na antyk? Jakie starożytne motywy możemy zobaczyć w apartamentach króla? Obejrzyjcie film, a później sprawdźcie swoją wiedzę w naszym quizie albo zadaniu. Powodzenia! zobacz film >


4. Dla młodzieży ze szkół ponadpodstawowych

Przekonajcie się, co symbolizują przedmioty prezentowane na zamkowych martwych naturach, posłuchajcie o skomplikowanych relacjach miłosnych władców Polski i weźcie udział w obiedzie czwartkowym!

Zafascynowani symbolami. Martwe natury w Zamku Królewskim w Warszawie

Martwa natura już od czasu antyku była jednym z najpopularniejszych motywów w malarstwie. Najpierw towarzyszyła scenom rodzajowym, pejzażowym i historycznym. Jako temat samodzielny zaistniała w XVII w. w Holandii i Flandrii. Zachęcamy do zapoznania się z najcenniejszymi przykładami tego gatunku w naszej zamkowej kolekcji.

Martwa natura - lekcja dla szkół ponadpodstawowych

Skomplikowana miłość, czyli związki małżeńskie polskich Wazów

Dynastia Wazów rządziła w Polsce prawie 100 lat.  Zygmunt III, Władysław IV oraz Jan Kazimierz zapisali się na kartach historii wieloma ważnymi wydarzeniami, a ich życie osobiste było bardzo interesujące. Zastanawialiście się kiedyś, czy zawierane przez władców małżeństwa były szczęśliwe? Dlaczego żona króla Jana Kazimierza, królowa Ludwika Maria Gonzaga, interesowała się polityką? Zapraszamy na film, dzięki któremu poznacie kulisy wazowskich mariaży.

Skomplikowana miłość, czyli związki małżeńskie polskich Wazów - lekcja dla szkół ponadpodstawowych

Obiady nie tylko czwartkowe

Co jadano podczas słynnych obiadów czwartkowych? Bez czego Stanisław August nie wyobrażał sobie finału obiadu? Gdzie znajdowała się królewska cukiernia, w której powstawały wyśmienite pączki i faworki? Agnieszka Lichacz zdradza sekrety kulinarnej historii Zamku i podsuwa przepisy kucharza monarchy, Paula Tremo, a także pomysł na wyśmienitą kawę po staropolsku. Smacznego!

Obiady nie tylko czwartkowe – kawa - lekcja dla szkół ponadpodstawowych

Obiady nie tylko czwartkowe – wety - lekcja dla szkół ponadpodstawowych


Pobaw się z nami wielką sztuką!

Aby czas w domu minął miło i ciekawie, zapraszamy do wspólnej zabawy w ramach akcji Z@mek online! Znajdziecie tu cykl muzealnych ciekawostek: posty pojawiają się trzy razy w tygodniu w DYSKUSJI. Odkryjcie Zamek razem z nami!

Wydarzenie „Pobaw się z nami wielką sztuką”:

https://www.facebook.com/events/1840062239464702/ Część I

https://www.facebook.com/events/238589747340698/ Część II

https://www.facebook.com/events/539434233400566/ Część III

Tajemniczy szyfr / Konstytucja 3 maja / Orientalne dywany / Bądź jak Herkules / Zagraj w zamkowe "Memory"! / Korona / Elekcja Stanisława Augusta / Gabinet Sztuki królewicza Władysława Wazy / Zamkowe kolorowanki / Portret króla Stanisława Augusta / Królewska układanka / Rysuj z Canalettem / Znajdź 10 różnic / Selfie z Rembrandtem


Zajęcia cykliczne

Szlakiem Orientalnych Opowieści

W pałacu Pod Blachą znajduje się, jedna z najcenniejszych na świecie, kolekcja Kobierców Wschodnich z daru Teresy Sahakian. W tajemniczej atmosferze Orientu proponujemy rodzicom i dzieciom udział w cyklu zajęć przeznaczonych specjalnie dla nich. Nasza oferta obejmuje: warsztaty muzyczne, plastyczne, prezentację orientalnych baśni i legend, spotkania z muzykami oraz wizyty autorów książek dla dzieci. Naszym zamysłem jest wspólne działanie dorosłych i dzieci.

Zamkowa Akademia Młodego Eksploratora

Zajęcia dla dzieci w wieku 8–12 lat, podczas których poznają one fascynujących dzieł sztuki, które były świadkami przeszłości, a także wykonają prace plastycznych związane z danym tematem. Uczestnicy mogą uzyskać dyplom ukończenia Akademii (wymagana obecność na przynajmniej 6 zajęciach).