Godzina ze sztuką w Zamku

Godzina ze sztuką w Zamku

Projekt zainspirowany ogólnopolskim Dniem Wolnej Sztuki, który zakłada przybliżenie każdemu odbiorcy najcenniejszych zabytków kultury zgromadzonych w polskich muzeach. Nasz program rozszerza konwencję o comiesięczne spotkania, tak aby dzieła sztuki stały się częścią naszej codzienności, a zdobyte wiadomości i doświadczenia pozostawały w nas na dłużej i skłaniały do częstszych refleksji nad sztuką dawną. Godzina ze sztuką to pomysł na ciekawe spędzenie czasu i nietypowe poznanie zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie. Proponujemy, by zamiast szybko biec przez sale muzealne, zatrzymać się na dłużej przy wybranych obiektach. Jest wtedy czas na dyskusję, zadawanie pytań oraz pełną kontemplację i dogłębne zrozumienie dzieła, czyli odpowiedzenie sobie na nurtujące każdego pytanie: ,,co tak naprawdę artysta miał na myśli”.


Dzień i miejsce: niedziela, godz 12.00, zbiórka w Sieni Wielkiej

Wstęp: na podstawie biletu w cenie 10 zł


20 października 2019 r.

Rembrandt. Rodzina i przyjaciele – spotkanie towarzyszące wystawie 36 x Rembrandt

Prowadzenie: Przemysław Głowacki

Rok Rembrandta towarzyszący 350-tej rocznicy śmierci Mistrza jest okazją, by uważnie przyjrzeć się twórczości holenderskiego artysty. Liczne nowe publikacje skupiają się nie tylko na twórczości malarza, ale również jego niezwykłej biografii. Sięgając do tych źródeł, podczas spotkania poznamy osoby z jego najbliższego kręgu. Punktem wyjścia będzie grafika, na której malarz sportretował się wraz ze swoją żoną – poznamy szczegóły tego związku i zastanowimy się nad tym, co łączyło słynnych małżonków.

Dzieło: Rembrandt van Rijn, Autoportret z Saskią, 1636 r., akwaforta


17 listopada 2019 r.

Warszawa i Zamek Królewski w czasach Wazów – spotkanie towarzyszące wystawie Świat polskich Wazów. Przestrzeń – ludzie – sztuka

Prowadzenie: Tomasz Szumański

Wszyscy znamy słynną panoramę Warszawy od strony Pragi namalowaną przez Canaletta na zlecenie króla Stanisława Augusta. Nie mniej popularny widok Warszawy przedstawił nam Dahlberg, który z kartograficzną precyzją zilustrował przebieg kampanii wojsk szwedzkich w czasie potopu. W 1625 lub w 1626 r. powstała natomiast mniej znana weduta autorstwa Chrystiana Melicha, którą inspirowali się późniejsi twórcy. Świadczy o tym choćby sposób ujęcia miasta oraz postać malarza przy płótnie. Jest to również jedyne dzieło malarskie, które zdradza nam kolor fasady Zamku Królewskiego w czasach Zygmunta III Wazy.

Dzieło: Chrystian Melich, Panorama Warszawy, ok. 1625 r.


15 grudnia 2019 r.

Dramma per musica Władysława IVspotkanie odbędzie się na wystawie czasowej Świat polskich Wazów. Przestrzeń – ludzie – sztuka

Prowadzenie: Joanna Szumańska

Podczas spotkania przybliżymy przedstawienia operowe grane na dworze Władysława IV, jak również na deskach jezuickich teatrów szkolnych. Opowieść o wystawieniach Porwania Heleny czy Zaślubinach Amora i Psyche zilustrujemy dziełami z wystawy czasowej Świat Polskich Wazów. Przestrzeń – Ludzie – Sztuka. Opowiemy również o budowie sceny teatralnej i przedstawimy udoskonalenia techniczne oraz dekoracje prospektowe charakterystyczne dla XVII w.

Dzieło: Justus van Egmont, Ludwika Maria Gonzaga, 1645 r.