Godzina ze sztuką w Zamku

Godzina ze sztuką w Zamku

Projekt zainspirowany ogólnopolskim Dniem Wolnej Sztuki, który zakłada przybliżenie każdemu odbiorcy najcenniejszych zabytków kultury zgromadzonych w polskich muzeach. Nasz program rozszerza konwencję o comiesięczne spotkania, tak aby dzieła sztuki stały się częścią naszej codzienności, a zdobyte wiadomości i doświadczenia pozostawały w nas na dłużej i skłaniały do częstszych refleksji nad sztuką dawną. Godzina ze sztuką to pomysł na ciekawe spędzenie czasu i nietypowe poznanie zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie. Proponujemy, by zamiast szybko biec przez sale muzealne, zatrzymać się na dłużej przy wybranych obiektach. Jest wtedy czas na dyskusję, zadawanie pytań oraz pełną kontemplację i dogłębne zrozumienie dzieła, czyli odpowiedzenie sobie na nurtujące każdego pytanie: „co tak naprawdę artysta miał na myśli”.


Dzień i miejsce: niedziela, godz. 12.00, zbiórka w Sieni Wielkiej

Wstęp: na podstawie biletu w cenie 10 zł


19 stycznia 2020 r.

Odpoczynek w drodze do Egiptu

Prowadzenie: Monika Przypkowska

Przedłużając świąteczną atmosferę Bożego Narodzenia, przyjrzymy się bliżej obrazowi Odpoczynek w czasie ucieczki do Egiptu Lucasa van Valckenborcha ze stałej galerii Zamku Królewskiego. Będzie to okazja do podjęcia tematyki związanej z ikonografią tego religijnego motywu. Poznamy również niezwykle ciekawe zjawisko emancypacji malarstwa pejzażowego w 2. połowie XVI wieku.

dzieło sztuki: Odpoczynek w czasie ucieczki do Egiptu, Lucas van Valckenborch, 1590-1597


16 lutego 2020 r.

Franciszek I i Jan III – król wojownik czy władca uczony?

Prowadzenie: Tomasz Szumański

Franciszek I – król Francji i zdobywca Włoch – był wielkim admiratorem twórczości Leonarda da Vinci. Chętnie korzystał z jego otwartego umysłu, talentu malarskiego oraz praktycznych wynalazków. Podczas naszego spotkania spróbujemy porównać francuskiego króla Franciszka I – wojownika, wielkiego polityka i znawcę sztuki, z polskim królem Janem III – obrońcą chrześcijaństwa i uczonym sarmatą. Postaramy się też odpowiedzieć na pytanie: czy można pogodzić rolę króla wojownika z rolą władcy uczonego?

dzieło sztuki: Franciszek I, Joos van Cleve, po 1530


15 marca 2020 r.

Polityczne znaczenie dworskich widowisk

Prowadzenie: Joanna Szumańska

Michael Foucault pisał, że władza to tradycyjnie to, co widać, co się przejawia, co jest okazałe; w paradoksalny sposób zasadą siły jest sam ruch, którym się puszy. Podczas spotkania przyjrzymy się portretom monarchów oraz roli widowisk dworskich, dzięki którym władcy demonstrowali swoją wysoką pozycję. Dowiemy się, w jaki sposób oprawa wizualna, choreografia i muzyka działały na intelekt widzów, ich emocje oraz zmysły. Zastanowimy się również, dlaczego królowie odwoływali się do antyku i jak wykorzystywano Arystotelesowskie katharsis.

dzieło sztuki: Stanisław August z popiersiem Piusa VI, Marcello Bacciarelli, 1789