Godzina ze sztuką w Zamku

Godzina ze sztuką w Zamku

Projekt zainspirowany ogólnopolskim Dniem Wolnej Sztuki, który zakłada przybliżenie każdemu odbiorcy najcenniejszych zabytków kultury zgromadzonych w polskich muzeach. Nasz program rozszerza konwencję o comiesięczne spotkania, tak aby dzieła sztuki stały się częścią naszej codzienności, a zdobyte wiadomości i doświadczenia pozostawały w nas na dłużej i skłaniały do częstszych refleksji nad sztuką dawną. Godzina ze sztuką to pomysł na ciekawe spędzenie czasu i nietypowe poznanie zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie. Proponujemy, by zamiast szybko biec przez sale muzealne, zatrzymać się na dłużej przy wybranych obiektach. Jest wtedy czas na dyskusję, zadawanie pytań oraz pełną kontemplację i dogłębne zrozumienie dzieła, czyli odpowiedzenie sobie na nurtujące każdego pytanie: „co tak naprawdę artysta miał na myśli”.


Dzień i miejsce: niedziela, godz. 12.00, zbiórka w Sieni Wielkiej

Wstęp: na podstawie biletu w cenie 10 zł bilety online


UWAGA! Zajęcia zostaną wznowione od października 2020 r.
Zmiana dotyczy następujących tematów:


Polityczne znaczenie dworskich widowisk

Prowadzenie: Joanna Szumańska

Michael Foucault pisał, że władza to tradycyjnie to, co widać, co się przejawia, co jest okazałe; w paradoksalny sposób zasadą siły jest sam ruch, którym się puszy. Podczas spotkania przyjrzymy się portretom monarchów oraz roli widowisk dworskich, dzięki którym władcy demonstrowali swoją wysoką pozycję. Dowiemy się, w jaki sposób oprawa wizualna, choreografia i muzyka działały na intelekt widzów, ich emocje oraz zmysły. Zastanowimy się również, dlaczego królowie odwoływali się do antyku i jak wykorzystywano Arystotelesowskie katharsis.

dzieło sztuki: Stanisław August z popiersiem Piusa VI, Marcello Bacciarelli, 1789


Ceramika, fascynacja  i dyplomacja – wokół serwisu sułtańskiego

Prowadzenie: Anna Szkurłat

Spotkanie towarzyszące wystawie Niezwykły dar króla… Pokaz naczyń z serwisu sułtańskiego ze zbiorów polskich.

Serwis sułtański to przykład fascynacji i inspiracji europejskich ceramików dalekowschodnią porcelaną, trwającą od czasów Marco Polo. Ten dar Stanisława Augusta dla sułtana wpisuje się także w tradycję „kruchej” dyplomacji rozpowszechnionej zwłaszcza od czasów Augusta II, który porcelanę miśnieńską na szeroką skalę rozdawał władcom i możnym tego świata traktując ją jako pewnego rodzaju narzędzie polityki.

dzieło sztuki: Serwis sułtański, Królewska Manufaktura Fajansu w Belwederze, ok. 1776


Świątynia monumentalnego malarstwa - klasztor oo. Dominikanów w Krakowie

Prowadzenie: Tomasz Szumański

Spotkanie towarzyszące wystawie Dolabella. Wenecki malarz Wazów.

Wyjątkowe obrazy z klasztoru krakowskich Dominikanów wkomponowane są w oprawę architektoniczną wnętrz. Pozwalają nam wyobrazić sobie jak mogło wyglądać monumentalne malarstwo zdobiące komnaty na Wawelu i w Zamku Królewskim w Warszawie, które nie zachowały się do naszych czasów.

Dowiemy się również, które z dzieł Dolabelli były solą w oku carów i jaki szczodry prezent sprawił król August Mocny Piotrowi I.

dzieło sztuki: Tomasz Dolabella, Św. Jacek przywracający wzrok ślepcom, 1619-1625


Prezentacja arcydzieł malarstwa europejskiego ze zbiorów Muzeów Watykańskich

Prowadzenie: Monika Przypkowska

Spotkanie towarzyszące wystawie Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II.

Zapraszamy Państwa na spotkanie z niezwykłymi obrazami – dziełami z daleka, aż z watykańskiej Pinakoteki, które w Polsce można obejrzeć po raz pierwszy. Znajdują się wśród nich wyjątkowo "gorące nazwiska" włoskich artystów wieku XV, XVI i XVII. Szykuje się prawdziwa uczta duchowa dla Państwa oczu!

dzieło sztuki: Fra Angelico, Madonna z Dzieciątkiem, ok. 1435