Godzina ze sztuką w Zamku

Godzina ze sztuką w Zamku

Projekt zainspirowany ogólnopolskim Dniem Wolnej Sztuki, który zakłada przybliżenie każdemu odbiorcy najcenniejszych zabytków kultury zgromadzonych w polskich muzeach. Nasz program rozszerza konwencję o comiesięczne spotkania, tak aby dzieła sztuki stały się częścią naszej codzienności, a zdobyte wiadomości i doświadczenia pozostawały w nas na dłużej i skłaniały do częstszych refleksji nad sztuką dawną. Godzina ze sztuką to pomysł na ciekawe spędzenie czasu i nietypowe poznanie zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie. Proponujemy, by zamiast szybko biec przez sale muzealne, zatrzymać się na dłużej przy wybranych obiektach. Jest wtedy czas na dyskusję, zadawanie pytań oraz pełną kontemplację i dogłębne zrozumienie dzieła, czyli odpowiedzenie sobie na nurtujące każdego pytanie: ,,co tak naprawdę artysta miał na myśli”.


Termin i miejsce: niedziela, godz 12.00, zbiórka w Sieni Wielkiej

Wstęp: na podstawie biletu w cenie 5 zł


28 kwietnia 2019 r. – Małe widowiska na obrazach kolekcjonerskich Stanisława Augusta. Prowadzenie: Joanna Szumańska (dzieła: Jean-Pierre Norblin de la Gourdaine, Wróżka i Kuglarz z małpką)

19 maja 2019 r. Karol II – niezwykła kolekcja dzieł sztuki angielskiego króla. Prowadzenie: Przemysław Głowacki (dzieła: pracownia Petera Lely’ego, Portret Karola II, Portret Katarzyny Braganca)

16 czerwca 2019 r. – Canaletto w nowej odsłonie. Prowadzenie: Monika Przypkowska (dzieło: Bernardo Bellotto, Widok Kapitolu z kościołem Santa Maria in Aracoeli)