Barwy Orientu

Barwy Orientu

Kraje Orientu wciąż fascynują, pobudzają wyobraźnię, niepokoją… Niezwykłe spotkania poświęcone kulturze, religii, sztuce i obyczajom krajów Bliskiego i Dalekiego Wschodu – wykłady, koncerty i pokazy tańca orientalnego – odbywają się w pałacu Pod Blachą, na wystawie kobierców z daru Teresy Sahakian. Prowadzą je najwybitniejsi specjaliści z różnych dziedzin nauki, badacze kultury orientalnej, pisarze, tłumacze, muzycy, wreszcie podróżnicy.


Miejsce: pałac Pod Blachą

Wstęp: na podstawie biletu w cenie 20 zł normalny, 15 zł ulgowy


27 kwietnia 2019 r., godz. 17.00 Directions – koncert

Wystąpią:

Maria Pomianowska, Sebastian Wypych – kontrabas

Piotr Kopietz – akordeon

Maria Pomianowska

Maria Pomianowska – multiinstrumentalistka, wokalistka, kompozytorka i pedagog. Adiunk w Akademii Muzycznej w Krakowie oraz dyrektor międzynarodowego festiwalu Skrzyżowanie Kultur. Od 1984 r. prowadzi studia nad unikalnymi technikami gry na instrumentach muzycznych rodem z Azji i Europy, podróżując do Indii, Chin, Korei, Japonii i na Bliski Wschód. W 1994 r., wspólnie z prof. Ewą Dahlig i lutnikiem Andrzejem Kuczkowskim, zrealizowała z sukcesem rekonstrukcję trzech zaginionych staropolskich instrumentów smyczkowych: suki biłgorajskiej, suki mieleckiej i fideli płockiej. Od 30 lat koncertuje na całym świecie. Podczas pięcioletniego pobytu w Japonii (1997–2002) artystka prezentowała w największych salach koncertowych polską muzykę ludową i klasyczną. Zrekonstruowane instrumenty wielokrotnie prezentowane były na dworze cesarskim Japonii. Komponowała utwory i koncertowała ze światowej sławy artystami: Yo Yo Mą, Borysem Griebienszczikowem, Gilem Goldsteinem, Gonzalo Rubelcabą, Ianem Gilanem, AMJ, Stanisławem Soyką, Branfordem Marsalisem i in. Artystka wydała 23 autorskie płyty, wiele z nich otrzymało międzynarodowe nagrody. W 2010 r. otworzyła na Akademii Muzycznej w Krakowie pierwszą w Polsce specjalizację związaną z muzyką etniczną. Od 2011 r., wraz z muzykami arabskimi, pakistańskimi, senegalskimi, irańskimi, koreańskimi, chińskimi, japońskimi i indyjskimi, tworzy unikatowe programy w Azji oraz Afryce, bazujące na muzyce ludowej z Mazowsza. W grudniu 2014 r., wspólnie z prof. Ewą Dahlig, wydała publikację Fidele kolanowe. (Re)konstrukcja.


11 maja 2019 r.

godz. 16.00 Co skrywają manuskrypty i apokryfy Starego Testamentu? – wykład. Prowadzenie: o. Michał Karnawalski SJ (Papieski Wydział Teologiczny w Warszawie)

godz. 17.00 Narodzenie. Dzieje Maryi i Józefa na podstawie apokryfów Nowego Testamentu – koncert. Wystąpią: Barbara Derkak – śpiew, harfa, kaval, Sebastian Wielądek – nej, lira korbowa


15 czerwca 2019 r.

godz. 16.00 Tuaregowie z Sahary – wykład. Prowadzenie: Marta Jackowska-Uwadizu

godz. 17.00 – Śladami Tuaregów – koncert zespołu Wielbłądy. Wystąpią: Mateusz Szemraj – oud, Sebastian Wielądek – nej, lira korbowa, Kuba Pogorzelski – instrumenty perkusyjne, Gwidon Cybulski – ngoni