Barwy Orientu

Barwy Orientu


11 czerwca 2021 r. – warsztat tańca z wachlarzami bojowymi oraz spektakl Tao – droga SmokaDziedziniec pałacu Pod Blachą

godz. 20.45

Taniec z wachlarzami bojowymi to autorski styl Julii Bui-Ngoc i Katarzyny Stefanowicz. Łączy energię i precyzję wschodnich sztuk walki, harmonię i rytm Tai Chi z subtelnością tańca współczesnego. Czerpie inspirację z piękna i magii kobiecego ciała, wydobywa jego ukrytą moc. Wachlarze bojowe to sekretna broń kobiet Dalekiego Wschodu. W świecie rządzonym przez mężczyzn podkreślają ich delikatność, dając jednocześnie poczucie siły i pewności siebie.

godz. 21.30 (po zmierzchu) – Tao – droga Smoka

Premiera spektaklu tanecznego z towarzyszeniem muzyki na żywo, stworzonego przez zespół samych kobiet – czternastu artystek wizualnych, tancerek oraz muzyczek, które na co dzień tworzą wspierającą się społeczność związaną ze Szkołą Tańca z Wachlarzami Bojowymi. Artystki spotykają się na "drodze smoka" bez względu na to, skąd pochodzą, co robią, w co wierzą, by mówić o ważnych i uniwersalnych wartościach, walczyć o istotne dla nas sprawy, takie jak nasze prawa, troska o klimat czy pokazanie solidarności z grupami osób, które potrzebują wsparcia.

Tematyka przedstawienia zainspirowana została ponadczasowymi koncepcjami Laoziego – legendarnego twórcy filozofii taoistycznej i opiera się na tekstach z VI w. p.n.e. we współczesnych tłumaczeniach. W warstwie fabularnej spektakl przedstawia historię Smoka, skromnego bibliotekarza na dworze króla z dynastii Zhou. Smok  kieruje się w życiu własną drogą – tao. Kiedy postanawia opuścić królestwo, na granicy zatrzymuje go Strażniczka i rozkazuje mu spisać całą swoją mądrość. Opowieść Smoka staje się podstawą ponadczasowej księgi taoizmu – Daodejing.

W tym muzycznym spektaklu filozofia Wschodu skontrastowana została z największymi problemami współczesnego Zachodu. Mocno wybrzmiewa napięcie pomiędzy potrzebą harmonii a chaosem, pędem oraz nieposkromioną żądzą władzy i posiadania.

Tao – droga Smoka to spektakl ciekawy wizualnie, wypełniony kobiecą energią i jednością.

Wstęp wolny


16 lipca 2021 r. – Poprzez dym – spektakl taneczny

Dziedziniec pałacu Pod Blachą

godz. 20.00

Poprzez dym to dynamiczny pokaz muzyczny przygotowany przez La Bogushę i Cristo Osorio – duet doświadczonych i wszechstronnych artystów, muzyczna podroż, w której mieszają się kultury, tradycje, języki, rytmy i style muzyczne, a śpiew i taniec wybrzmiewają w pieśniach polskich i hiszpańskich Cyganów, flamenco, rumbie czy latino bolero.

La Bogusha (Bogumiła Delimata) jest malarką i tancerką flamenco. Urodziła się we Wrocławiu w romskiej rodzinie, od 2006 r. mieszka i pracuje w Granadzie w Hiszpanii. Jesienią 2010 r. zorganizowała pierwszą samodzielną trasę koncertową w Polsce ze swoim zespołem La Bogusha y su grupo. Bogumiła Delimata jest również malarką, członkinią grupy artystycznej Romani Art, realizuje projekty integracji społeczności romskiej z polską poprzez taniec. Ma na swoim koncie role w sztukach teatralnych: Katarzy w reżyserii Adama Kwaśnego, Gilori, Konstrukcje kojarzące się z wolnością i swobodą, Tamta oraz Alurican w reżyserii Pawła Buszewicza.

Cristobal Osorio – urodził się w Barcelonie w rodzinie wywodzącej z andaluzyjskiego Jerez de Frontera. Jest wybitnym śpiewakiem flamenco. Występował na wielu scenach Hiszpanii i Europy. Był uczestnikiem festiwali flamenco, m.in. w Cannes (Francja), Yagori Gypsy Music Festival w Norwegii. Muzycznymi korzeniami twórczości Cristo Osorio jest andaluzyjskie flamenco, jednak wyobraźnia i umiejętności artysty pozwalają mu na współpracę z muzykami z nurtów jazz, Turkish & World Music czy Cuban & Latin swing. Obecnie angażuje się także w działania teatralne, występując w Hiszpanii i w Polsce.

Wstęp wolny


13 sierpnia 2021 r. – Muzyka czterech stron Wschodu – koncert zespołu Dikanda

godz. 20.00

Zespół Dikanda, który zagra na jedynym koncercie w Warszawie, jest niezwykłym zjawiskiem na scenie muzyki folkowej. Muzyczne inspiracje czerpie z tradycyjnych folkowych brzmień szeroko rozumianego Orientu od Bałkanów przez Kurdystan i Izrael po Indie. Koncerty Dikandy to emocjonalna podróż przez kraje, etniczne rytmy i oryginalne brzmienia, to żywiołowe spotkanie pełne energii i niezwykłej relacji miedzy artystami i słuchaczami.

Zespół tworzą:

Anna Witczak-Czerniawska, Katarzyna Bogusz, Daniel Kaczmarczyk, Piotr Rejdak, Grzegorz Kolbrecki, Szymon Bobrowski, Dominik Bieńczycki

Wstęp wolny


Barwy Orientu

Spotkania w pałacu Pod Blachą na ekspozycji Kobierców Wschodnich lub na dziedzińcu pałacu Pod Blachą mają charakter wykładu, koncertu lub pokazu, a czasem łączą te formy.

UWAGA: Ze względu na Covid-19 przypominamy o obowiązku zakrywania nosa i ust.