Dorośli

Barwy Orientu

Kraje Orientu wciąż fascynują, pobudzają wyobraźnię, niepokoją… Niezwykłe spotkania poświęcone kulturze, religii, sztuce i obyczajom krajów Bliskiego i Dalekiego Wschodu – wykłady, koncerty muzyki i pokazy tańca orientalnej – odbywają się w pałacu Pod Blachą na wystawie dywanów i kobierców z daru pani Teresy Sahakian. Prowadzą je najwybitniejsi specjaliści z różnych dziedzin nauki, badacze kultury orientalnej, pisarze, tłumacze, muzycy, wreszcie podróżnicy.


Godzina ze sztuką w Zamku

Projekt zainspirowany ogólnopolskim Dniem Wolnej Sztuki, który zakłada przybliżenie każdemu odbiorcy najcenniejszych zabytków kultury zgromadzonych w polskich muzeach. Nasz program rozszerza konwencję o comiesięczne spotkania, tak aby dzieła sztuki stały się częścią naszej codzienności, a zdobyte wiadomości i doświadczenia pozostawały w nas na dłużej i skłaniały do częstszych refleksji nad sztuką dawną. Godzina ze sztuką to pomysł na ciekawe spędzenie czasu i nietypowe poznanie zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie. Proponujemy, by zamiast szybko biec przez sale muzealne, zatrzymać się na dłużej przy wybranych obiektach. Jest wtedy czas na dyskusję, zadawanie pytań oraz pełną kontemplację i dogłębne zrozumienie dzieła, czyli odpowiedzenie sobie na nurtujące każdego pytanie: ,,co tak naprawdę artysta miał na myśli”.


Cztery pory roku w Zamku

Wyjątkowe spotkania inspirowane wydarzeniami i wystawami w Zamku Królewskim przy blasku świec, zakończone rozmowami przy lampce wina. Taka formuła pozwala na dyskusje wśród publiczności. Dodatkową tradycją tych spotkań jest to, że osoby je prowadzące i artyści występują w strojach wzorowanych na modzie minionych epok.Zamkowe spotkania literackie

Cykl prowadzi kustosz Daniel Artymowski. Każde spotkanie inspirowane jest zamkowymi zbiorami sztuki i składa się z krótkiego wprowadzenia oraz prezentacji tekstów literackich w wykonaniu aktorów Teatru Atlantis: Barbary i Jacka Bursztynowiczów.


Muzealne inspiracje
Cykl warsztatów skierowany do odbiorców dorosłych. Tematy spotkań są inspirowane wybranymi fragmentami ekspozycji zamkowej i zakładają aktywny udział wszystkich uczestników. Każdy warsztat składa się z krótkiego wprowadzenia w temat, wspólnego oglądania wybranych eksponatów oraz części twórczej, w której goście mają szansę wyrażenia swoich emocji, wywołanych oglądanymi dziełami, w formie własnych prac plastycznych, literackich, teatralnych i innych.


Kurs rysunku i malarstwa


Miejsce przy królewskim stole


Zamkowe wariacje

Historia Polski, dzieła sztuki, wielcy artyści to oczywiste tematy na zamkowe spotkania. Ale jest mnóstwo zagadnień z pogranicza wielkiej historii czy sztuki, które dotyczą dawnych mieszkańców Zamku i obecnych użytkowników. Jak czesał się król i jego dworzanie? Jakiej słuchali muzyki? Jakie zwierzęta, stroje i drobiazgi można zobaczyć na zamkowych obrazach? Jak smakują rośliny, które można wypatrzeć wśród królewskich dekoracji? Czy dawna muzyka klasyczna może mieć coś wspólnego z rapem? I wreszcie – czy w życiu codziennym możemy dopatrzeć się inspiracji dawnymi czasami? Zapraszamy na nieoczywiste spotkania w Zamku.