Cykle edukacyjne

Szlakiem Orientalnych Opowieści

Niedzielne spotkania dla rodzin z dziećmi

W pałacu Pod Blachą znajduje się, jedna z najcenniejszych na świecie, kolekcja Kobierców Wschodnich z daru Teresy Sahakian. W tajemniczej atmosferze Orientu proponujemy rodzicom i dzieciom udział w cyklu zajęć przeznaczonych specjalnie dla nich. Nasza oferta obejmuje: warsztaty muzyczne, plastyczne, prezentację orientalnych baśni i legend, spotkania z muzykami oraz wizyty autorów książek dla dzieci. Naszym zamysłem jest wspólne działanie dorosłych i dzieci.

Na spotkania zapraszamy osoby dorosłe z dziećmi w wieku 5 – 10 lat. Zajęcia odbywają się raz w miesiącu, w niedzielę, w godzinach 12.00 – 13.30. Zgłoszenia przyjmuje Punkt Informacji zamkowej (tel. 22 35 55 170) w tygodniu poprzedzającym spotkanie.

Bilety do nabycia w kasie Zamku: bilet rodzinny – 5 zł/os.

Program cyklu przygotowany przez Dział Oświatowy tel. (22) 35 55 316


Barwy Orientu

Niedzielne spotkania dla dorosłych

Wystawa Kobierców Wschodnich z kolekcji Teresy Sahakian w pałacu Pod Blachą jest miejscem spotkań z kulturą i sztuką Bliskiego Wschodu. W wybraną niedzielę miesiąca, w godzinach 15.00 – 17.00, odbywają się tu koncerty muzyki orientalnej, spotkania z podróżnikami, pokazy slajdów, prelekcje oraz spotkania literackie. Do udziału w cyklu serdecznie zapraszamy osoby dorosłe, które pragną odkrywać bogactwo Orientu w wyjątkowej atmosferze.

Bilety do nabycia w kasie Zamku: ulgowy 5 zł, normalny 7 zł, zajęcia z koncertem w cenie: ulgowy 15 zł, normalny 20 zł.

Program cyklu przygotowany przez Dział Oświatowy tel. (22) 35 55 316

Archiwum wydarzeń


Godzina ze sztuką w Zamku


Spotkania te są pomysłem na ciekawe spędzenie czasu i nietypowe poznanie zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie. Proponujemy, by zamiast szybko biec przez sale muzealne, zatrzymać się na dłużej przy wybranych dziełach z zamkowej kolekcji. Jest wówczas czas na pytania oraz rozmowę o najcenniejszych i najbardziej interesujących obiektach, które często umykają naszym oczom przy zbyt pośpiesznym zwiedzaniu.

Spotkania odbywają się raz w miesiącu, w niedzielę o godz. 12.00.

W niedzielę wstęp do Zamku Królewskiego w Warszawie jest bezpłatny.

Przygotowanie programu cyklu: Paweł Tyszka tel. (22) 35 55 115


WEEKENDOWE SPOTKANIA ZAMKOWE

Zajęcia organizowane przez Pracownię Działań Muzealnych, skierowane do dzieci, młodzieży i dorosłych, stanowią propozycję wspólnego działania w oparciu o osobiste, aktywne i twórcze zaangażowanie wszystkich uczestników. Poszczególne tematy spotkań inspirowane są wybranymi wydarzeniami z historii, elementami wnętrz zamkowych i eksponowanymi w nich dziełami sztuki, które służą za punkt wyjścia dla osobistych poszukiwań realizowanych różnymi środkami: plastycznymi, muzycznymi, teatralnymi itp.

Sobotnie spotkania ze sztuką i historią

Cykl spotkań prowadzonych przez pracowników i współpracowników Pracowni Działań Muzealnych Zamku Królewskiego. Celem cyklu jest przybliżenie najcenniejszych dzieł sztuki z zamkowej kolekcji i pomoc w odkryciu tych, które – mimo, że ciekawe i wartościowe – nie są dostępne szerokiej publiczności. Każde ze spotkań składa się z krótkiego wykładu oraz – ewentualnie – zwiedzania fragmentu ekspozycji.

Zajęcia dla dzieci w wieku 8 – 12 lat, odbywające się w jedną sobotę w miesiącu. W ich programie przewidziane są: zwiedzanie wybranych sal zamkowych lub wystaw czasowych oraz różnorodne zabawy plastyczne w pracowni.

ZAMEK, czyli Zamkowa Akademia Młodego Eksploratora

Zajęcia dla dzieci w wieku 8-12 lat, podczas których poznają one fascynujących dzieł sztuki, które były świadkami przeszłości, a także wykonają prace plastycznych związane z danym tematem. Uczestnicy mogą uzyskać dyplom ukończenia Akademii (wymagana obecność na przynajmniej 6 zajęciach).

Szkatułka księżniczki, skarb królewicza spotkania dla najmłodszych

Cykl zajęć przeznaczonych dla dzieci w wieku 3 – 6 lat, wprowadzający najmłodszych w świat zamkowych tajemnic, zagadek i niespodzianek. Gdzie mieszkała księżniczka? Gdzie król jadał obiad? Jak można namalować taaaki duży obraz? Wszystkie te i podobne pytania traktujemy z należytą powagą.

Wstęp dla dzieci do lat 6 jest bezpłatny (po okazaniu zaproszenia na zajęcia).

Zamkowe spotkania literackie

Cykl spotkań literackich prowadzonych przez dr Katarzynę Buczek. Każde z nich inspirowane jest zamkowymi zbiorami sztuki i składa się z krótkiego wprowadzenia oraz prezentacji tekstów literackich w wykonaniu aktorów Teatru Atlantis: Barbary i Jacka Bursztynowiczów.

Spotkania odbywają się raz w miesiącu, w soboty, i trwają ok. 1 godz.

Muzealne inspiracje

Cykl comiesięcznych sobotnich warsztatów muzealnych dla uczestników indywidualnych (zwłaszcza seniorów). Proponujemy zwiedzanie fragmentu ekspozycji i aktywne uczestnictwo w zajęciach twórczych.

Wizyta u Żeromskiego

Spotkania z cyklu Wizyta u Żeromskiego poświęcone będą autorom, którzy bywali gośćmi w mieszkaniu Stefana Żeromskiego za jego życia lub byli po prostu przyjaciółmi pisarza.

Zamkowe spotkania z historią

Program cykli przygotowany przez Pracownię Działań Muzealnych – tel. (22) 35 55 591, -581


Informacje o aktualnych terminach i tytułach zajęć
w ramach wyżej wymienionych cykli
można uzyskać także w Punkcie Informacji zamkowej
22 35 55 170.