Życzenia Świąteczne 2020

Pogodnych, pełnych rodzinnego ciepła, zdrowych i szczęśliwych Świąt Bożego Narodzenia, a także pomyślności w Nowym 2021 Roku życzą - Dyrekcja i pracownicy Zamku Królewskiego w Warszawie.

karta

Szanowni Państwo,

Zamek Królewski w Warszawie, oferując różnorodne wydarzenia online, które są  związane z bieżącym programem edukacyjnym i artystycznym, z konieczności – wirtualnie  pragnie również przekazać atmosferę nadchodzących Świąt Bożego Narodzenia. Ponieważ  do zamkniętych czasowo wnętrz nie możemy na razie zaprosić publiczności, proponujemy nostalgiczną filmową  relację z ubierania naszej okazałej choinki w Sali Wielkiej, która w tym roku przybrała królewskie barwy czerwieni i złota. A wszystko to przy dźwiękach znanej kolędy „Lulajże Jezuniu” w wykonaniu młodych artystów – stypendystów Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci i przy udziale naszych najmłodszych gości, którzy przy tej okazji wysłuchali krótkiego wprowadzenia do historii zwyczaju zdobienia bożonarodzeniowych drzewek.

W tej świątecznej i iście królewskiej scenerii, nie zabrakło pięknej szopki krakowskiej, stanowiącej zapowiedź webinarium Szopka krakowska jako fenomen kulturowy z naszego cyklu Historia po królewsku, które transmitowane było w poniedziałek, 7 grudnia br. o godz. 18.00 poprzez naszą stronę internetową i Facebook. To ciekawe zagadnienie  przedstawił Filip Fotomajczyk, z wykształcenia muzyk, pasjonat i wykonawca szopek, twierdzący m.in., że „tworzy je drogą ewolucji”. W swoich pracach odwołuje się najczęściej do hejnalicy Kościoła Mariackiego, Wieży Zegarowej lub Wikaryjskiej z Katedry Wawelskiej, a także elementów legend krakowskich.