Program Internetowych Spotkań Autorskich Targów Książki Historycznej

Program Internetowych Spotkań Autorskich

Targów Książki Historycznej

26-29 listopada 2020 r.

Koniec listopada tradycyjnie kojarzy się z Targami Książki Historycznej w Warszawie. Od blisko 30 lat dla wielu osób to czas, którego nie potrafią sobie wyobrazić bez kontaktu z historią i twórcami książek o tej tematyce. Niestety w tym roku Targi nie mogą się odbyć w tradycyjnej, tak cenionej, formule. Właśnie dlatego w terminie od 26 do 29 listopada 2020 r., organizatorzy Targów wraz z partnerami proponują ciekawy i zróżnicowany program internetowych spotkań autorskich, które podzielone zostały na trzy bloki tematyczne. Miłośników historii zapraszamy na spotkania w ramach trzech wirtualnych salonów: Salonu Autorów Instytutu Pamięci Narodowej, Salonu Książki Muzealnej Online oraz Salonu Książki Historycznej. Internetowy Program Spotkań Autorskich Targów Książki Historycznej rozpocznie wirtualne ogłoszenie laureatów tegorocznej edycji Nagrody Klio. Przez cztery dni, na profilach FB Targów Książki Historycznej i Fundacji Historia i Kultura, także na stronie internetowej i na kanale You Tube Fundacji zaproponujemy ok. 50 rozmów z autorami, w tym także spotkania na żywo. Wszystkie materiały dostępne będą dla zainteresowanych także po zakończeniu premierowych emisji.

Program Internetowych Spotkań Autorskich TKH

d

Czwartkowa inauguracja – ogłoszenie laureatów Nagrody Klio 2020

Nagrodę Klio ustanowiło Porozumienie Wydawców Książki Historycznej, pragnąc wyróżnić i docenić wkład polskich autorów i wydawców w popularyzację historii i literatury historycznej. Nagroda przyznana zostanie po raz dwudziesty szósty. W tym roku aż 98 wydawców nadesłało 220 propozycji do Nagrody (rekordowa liczba zgłoszonych publikacji w historii Nagrody Klio). Jury pod przewodnictwem prof. dr. hab. Tomasza Szaroty nominowało do nagród w czterech kategoriach: autorskiej, monografii naukowej, edytorskiej i w kategorii varsaviana. Nominacje prezentujemy na stronie historiaikultura.pl. Na ogłoszenie wyników w wirtualnej formule zapraszamy na profil Targów Książki Historycznej na Facebooku oraz stronę historaikultura.pl w czwartek 26 listopada br. o godz. 12.00. Tego dnia zachęcamy także do lektury dodatku specjalnego na łamach „Rzeczpospolitej”. Mecenat nad Nagrodą Klio sprawuje Stowarzyszenie Autorów i Wydawców Copyright Polska. Mecenasem Nagrody Klio w kategorii Varsaviana jest Miasto Stołeczne Warszawa.

Trzy wirtualne salony historyczne

Współorganizatorem Salonu Autorów IPN jest Instytut Pamięci Narodowej. W ramach Salonu IPN, począwszy od 26 listopada br., można będzie śledzić rozmowy z autorami wybranych publikacji, które ukazały się nakładem Instytutu. Gośćmi będą: Adam Pleskaczyński, Robert Spałek, Tomasz Balbus, dr Paweł Sasanka, Wojciech Frazik, Elżbieta Jakimek-Zapart, dr hab. Jacek Wołoszyn, Mirosław A. Supryniuk, Tomasz Łabuszewski i Tomasz Stempowski. Spotkania z autorami poprowadzi red. Rafał Dudkiewicz.
Pełny program Salonu


Od lat Salon Książki Muzealnej stanowi ważny element Targów Książki Historycznej, nie mogło go więc zabraknąć podczas ich wirtualnej edycji. Współorganizatorem Salonu Książki Muzealnej Online jest Narodowy Instytut Muzealnictwa i Ochrony Zbiorów, przy współpracy Mazowieckiego Oddziału Stowarzyszenia Muzealników Polskich. W ramach Salonu Książki Muzealnej Online można będzie śledzić rozmowy z autorami publikacji i przedstawicielami instytucji muzealnych. Gośćmi Salonu będą: Wojciech Brzeziński, prof. Arkadiusz Wagner, dr Zbigniew Hundert, prof. ucz. dr hab. Piotr Majewski, red. Anna Saciuk-Gąsowska, dr Julia Wrede, prof. Jan Ostrowski, Weronika Szerle, Izabella Maliszewska, Hubert Jando i Aleksander Gosk i prof. Michał Kopczyński. Rozmowy w ramach Salonu Książki Muzealnej poprowadzi red. Jerzy Kisielewski.
Pełny program Salonu

27 listopada 2020 r. - Spotkanie z dr Zbigniewem Hundertem wokół książki W boju i paradzie. Husaria Rzeczpospolitej

Współorganizatorem Salonu Książki Historycznej jest Stowarzyszenie Autorów ZAIKS. W ramach Salonu można będzie wziąć udział w spotkaniach #NaŻywo i śledzić rozmowy z autorami publikacji popularyzujących historię. Odbędą się spotkania #NaŻywo: PRZEDPREMIEROWE z Anne Applebaum, Martą Grzywacz, Sylwią Chutnik, Wojciechem Bonowiczem, prof. Grzegorzem Kucharczykiem i prof. Wiesławem Janem Wysockim. Ponadto z Grzegorzem Bębnikiem, Piotrem Zychowiczem i prof. Tomaszem Kizwalterem. Spotkania w ramach Salonu Książki Historycznej poprowadzi red. Jerzy Kisielewski.


Pełny program Salonu

W sytuacji, gdy nie możemy uczestniczyć w Targach w tradycyjnej formule, szczególnie serdecznie zachęcamy miłośników historii do uczestnictwa w Programie Internetowych Spotkań Autorskich Targów Książki Historycznej. Pełny harmonogram wydarzeń publikujemy na historiaikultura.pl, a dla zainteresowanych zakupem książek, podczas spotkania prezentujemy kod QR, który po zeskanowaniu smartfonem przeniesie Państwa w miejsce, gdzie można książkę kupić.

Liczymy, że tegoroczne Internetowe Spotkania Autorskie Targów Książki Historycznej w dużej mierze zaspokoją apetyt na literaturę historyczną.