Obchody 100-lecia Cudu nad Wisłą w Zamku Królewskim w Warszawie

Zamek Królewski w Warszawie włącza się w obchody 100. rocznicy Cudu nad Wisłą poprzez organizację i współorganizację wydarzeń związanych zarówno tematycznie, jak i symbolicznie z wojną 1920 roku.

Forpocztą ich jest prezentowana w Bibliotece Królewskiej od 24 lipca do 27 września br. wystawa Szablą i krzyżem – pokaz wielkoformatowego symbolicznego fryzu Jana Henryka Rosena: Polska – Matka świętych, tarcza chrześcijan.

Merytorycznym dopełnieniem jest webinarium Wojna 1920 roku w sztuce z udziałem kustosz dyplomowanej dr Anny Myślińskiej

W geopolityczny kontekst Cudu nad Wisłą wprowadzi natomiast wystawa plakatowa 1920: Wojna Światów, zorganizowana w Arkadach Kubickiego Zamku przez Mecenasa Zamku – KGHM Polska Miedź S.A. w terminie: 19 6 września br. Dzięki zastosowaniu nowoczesnej formy graficznej prezentacji, pomysłodawcy pokazu liczą na zainteresowanie jego zagadnieniami zwłaszcza młodego odbiorcy w kraju i za granicą.

Zapraszamy do obejrzenia koncertu  „Victoria 1920”. Koncert odbył się na dziedzińcu Zamku Królewskiego w Warszawie w 100. rocznicę Bitwy Warszawskiej, która zdecydowała o zwycięstwie Polaków nad bolszewikami.

transmisja koncertu: https://tvpstream.vod.tvp.pl/

d

Propozycją radosnego, symbolicznego świętowania tego ważnego zdarzenia historycznego był niewątpliwie Balonowy Cud nad Wisłą – akcja trwała od 14 do 16 sierpnia br. Jej głównym elementem był spektakularny start 15 sierpnia br. repliki Montgolfiery z Ogrodu Dolnego Zamku, tzw. lisa, czyli balonu z kilkunastometrową biało-czerwoną flagą, za którym będą podążać kolejni piloci, startujący z różnych warszawskich lokalizacji.

Serdecznie zapraszamy do skorzystania z naszych świątecznych propozycji!