Majówka po królewsku
- Kontakt dla dziennikarzy
- W tym miesiącu
- Informacje dla prasy
-
Archiwum wiadomości
-
2020 r.
- Kalendarium wydarzeń 2020
- Monety kolekcjonerskie z serii "Skarby Stanisława Augusta"
- Nowy obraz Matejki w Zamku Królewskim
- Kapsuła czasu 2019-2119
- Majówka po królewsku
- Uroczystość otwarcia Zamku - 4 maja 2020 r.
- Obchody 100-lecia Cudu nad Wisłą w Zamku Królewskim w Warszawie
- Kino w Zamku Królewskim
- Dni Obchodów Funduszy Europejskich
- Nagrody im. Oskara Kolberga
- Akcja wsparcia dla Białorusi: #lightforbelarus
- Zamek w płomieniach 17 września 1939 r.
- "Kartka z Powstania" w Zamku Królewskim w Warszawie
- KGHM doceniony – wyjątkowy medal Merentibus za zasługi dla Zamku Królewskiego w Warszawie
- Rok Wazowski w liczbach
- Festiwal Ogrody Muzyczne 2020
- Firma Park-M Partnerem Ogrodów Zamku Królewskiego
- Święto Niepodległości w Zamku Królewskim w Warszawie
- Zamkowy konkurs fotograficzny
- Program Internetowych Spotkań Autorskich Targów Książki Historycznej
- Bezpłatny Listopad 2020 - informacja dla mediów
- Zmarł Ryszard Kubiak
- Perły zamkowej kolekcji
- Choinka w Zamku
- Darmowy listopad w Rezydencjach Królewskich
- Życzenia Świąteczne
- Nowy sklep internetowy Zamku
- Najnowsze nabytki Zamku Królewskiego w Warszawie
- 2019 r.
- 2018 r.
- 2017 r.
- 2016 r.
- 2015 r.
- 2014 r.
- 2013 r.
-
2020 r.
- Zaproszenia
Majówka po królewsku
Szanowni Państwo,
Zamek – jako miejsce podpisania pierwszej w Europie i drugiej na świecie ustawy zasadniczej, zapowiadającej szereg demokratycznych reform społecznych – majowe święto narodowe akcentuje zarówno w bezpośredni, choć z konieczności symboliczny sposób, jak i poprzez propozycje online, w tym internetowe transmisje.
Łącząc patriotyczną wymowę obydwu następujących po sobie świąt, jeszcze przed 2 maja, Dniem Flagi Rzeczypospolitej Polskiej wizerunek Zamku zyskał wyjątkowy charakter.
16 biało-czerwonych flag o ponad dziesięciometrowej długości można obserwować do 3 maja br., na elewacji wschodniej – od strony Wisły, południowej – od strony Trasy W-Z i zachodniej – od strony placu Zamkowego.
2 maja, zgodnie z tradycją, w obecności Prezydenta RP, Andrzeja Dudy flaga państwowa została podniesiona na Wieży Zegarowej Zamku.
Święto Flagi RP uświetniła cykliczna akcja radia RMF FM pt. “Morze flag”. Miejscem tegorocznej instalacji stał się nasz Ogród Dolny, do którego serdecznie zapraszamy!
Wspieramy inicjatywę Biura Programu Niegodległa, polegającą na wywieszaniu biało-czerwonych flag w oknach, na balkonach lub na terenie posesji. Zdjęcia ich wizerunku z hasztagiem #mojaflaga, zgodnie z intencją pomysłodawców, zamieszczane są w mediach społecznościowych.
Dla podkreślenia tej uroczystej i pełnej patriotycznej wymowy scenerii proponujemy mistrzowskie wykonanie pieśni “Witaj, majowa jutrzenko”, której nagranie video z udziałem Tomasza Koniecznego (bas - baryton) i Lecha Napierały (fortepian) prezentujemy poprzez nasz kanał YT na naszej stronie i Facebooku.
3 maja o godz. 18.00 zapraszamy też Państwa na kolejną transmisję webinarium z udziałem prof. dr. hab. Wojciecha Fałkowskiego na temat Konstytucji 3 maja
Tę uroczystą i pełną patriotycznej wymowy scenerię podkreśli mistrzowskie wykonanie pieśni “Witaj, majowa jutrzenko”, której nagranie video z udziałem Tomasza Koniecznego (bas - baryton) i Lecha Napierały (fortepian) prezentujemy poprzez nasz kanał YT na naszej stronie i Facebooku.
Zapraszamy na film o dokumencie, który powstał w Zamku Królewskim w Warszawie 229 lat temu – Konstytucji 3 maja. Prawo to regulowało ustrój Rzeczypospolitej Obojga Narodów czasów Stanisława Augusta, m.in. ograniczało demokrację szlachecką, znosiło liberum veto i wprowadzało monarchię dziedziczną. Kto jest autorem tekstu konstytucji? Czy powstał on jednego dnia? Jak wyglądał przebieg obrad Sejmu Wielkiego w dniu 3 maja 1791 r.? I co wspólnego z tym wydarzeniem ma Jan Matejko, malarz z zupełnie innej epoki? Na te i inne pytania odpowiada nasz kustosz Sławomir Szczocki.