Koncerty za zamkniętymi drzwiami

Z okazji Święta muzyki po królewsku, które odbyło się 21 czerwca, przygotowaliśmy prawdziwą muzyczna ucztę, m.in. zarejestrowane w Zamku nagrania wokalne oraz instrumentalne. Partitę Jana Stefaniego wykonał zespół Warsaw Harmony, a do wysłuchania piosenek Jerzego Wasowskiego i Jeremiego Przybory zachęcają artyści Chóru Kameralnego Collegium Musicum Uniwersytetu Warszawskiego.


W ramach cyklu Koncerty za zamkniętymi drzwiami wystąpi z pewnością doskonale Państwu znany Włodek Pawlik – pianista i kompozytor, jedyny laureat nagrody GRAMMY w historii polskiego jazzu, którą otrzymał za płytę Night in Calisia w kategorii „The Best Jazz Large Ensemble”(Los Angeles 2014).

W swoim dorobku ma ponad 30 autorskich płyt, kompozycje orkiestrowe, operowe, wokalne, muzykę do baletu. Jest znanym twórcą muzyki filmowej m. in. do obsypanych nagrodami filmów Wrony i Pora umierać Doroty Kędzierzawskiej, filmu Rewers w reżyserii Borysa Lankosza (Złote Lwy za najlepszą muzykę na 34 Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni, Orły 2010 Polskiej Akademii Filmowej), a także międzynarodowych produkcji: m.in. Within the whirlwind Marleen Gorris.

W 2018 roku formacja Włodek Pawlik Trio / feat. Randy Brecker rozpoczęła Blue Note Jazz Festival w Nowym Jorku, dając koncerty w legendarnym Blue Note Jazz Club. Był to pierwszy występ polskiego zespołu w historii tego prestiżowego festiwalu. W roku 2014 wraz z Krystianem Zimermanem i Mieczysławem Tomaszewskim otrzymał Koryfeusza Muzyki Polskiej w kategorii „Osobowość Roku 2014”. Był wielokrotnie nominowany i nagradzany nagrodą polskiego przemysłu muzycznego Fryderyk.

W Zamku zarejestrował własne aranżacje, do których wysłuchania zapraszamy w kolejnych minirecitalach.

Czy są tu jacyś młodzi melomami? To z myślą o Was, specjalnie na Dzień Dziecka, przygotowaliśmy serię wyjątkowych występów muzycznych, nagranych w Zamku. Razem z wykonawcami – stypendystami Krajowego Funduszu na rzecz Dzieci zapraszamy Was na ucztę dla ucha, podczas której usłyszycie utwory kompozytorów światowych i polskich.

Wyjątkowym gościem czterech "Koncertów za zamkniętymi drzwiami" jest znakomita polska klawesynistka, pani Lilianna Stawarz. Całe jej życie koncertowe związane jest z Zamkiem Królewskim w Warszawie. Występowała tu nie tylko w ramach kilku zamkowych cykli koncertowych, ale także z zespołem Il Tempo, Warszawską Operą Kameralną czy podczas Festiwalu Oper Barokowych Dramma per Musica. Do wysłuchania jej czterech minirecitali zapraszamy do pracowni artystki, która grać będzie na klawesynie jednoklawiaturowym Jukka Ollikka- Praha 2006 i dwuklawiaturowym J.C. Neupert- Bamberg 1985.

Z okazji rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja proponujemy mistrzowskie wykonanie pieśni Witaj, majowa jutrzenko (Mazurka 3 maja). Utwór zaśpiewał światowej sławy bas-baryton, solista Opery Wiedeńskiej Tomasz Konieczny, któremu przy fortepianie towarzyszył dr hab. Lech Napierała, uznany polski pianista i wykładowca.

Zachęcamy również do wysłuchania 4 minirecitali wybitnego polskiego skrzypka młodego pokolenia, pana Janusza Wawrowskiego. Wystąpił on w czasowo pustej Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie, a zagrał na unikatowych skrzypcach pochodzących z 1685 r., wykonanych przez Antonia Stradivariego w Cremonie.

Na tegoroczne, niespodziewanie inne  niż zawsze święta Wielkiej Nocy przygotowaliśmy dla Państwa nadzwyczajną niespodziankę muzyczną. Jest nią po raz pierwszy publicznie pokazywany obszerny fragment koncertu zarejestrowanego  4 grudnia 2018 roku w Sali Wielkiej Zamku Królewskiego w Warszawie.

Koncert ten uświetnił uroczystość nadania imienia " Polonia" skrzypcom Anrtonia Stradivariego. Egzemplarz wykonany w Cremonie w 1685 roku wiele lat spędził w sejfie rodziny z Mediolanu. Dlatego zachowany jest niemal w idealnym stanie.

W pierwszej części koncertu usłyszą Państwo fragmenty " Czterech pór roku" Antonia Vivaldiego. Będą to kolejno: I część Wiosny,  II część Zimy i III część Jesieni. W części II zabrzmi " Melodia G-dur op.16 nr 2" Ignacego Paderewskiego.

Z orkiestrą kameralną "Warsaw Players"  i solistą Januszem Wawrowskim w ostatnim punkcie programu wystąpi Francesco de Angelis, koncertmistrz mediolańskiej La Scali, grający także na skrzypcach Antonia Stradivariego. Muzycy wspólnie wykonają utwór "Ławrynowicz in memoriam" Igora Frołowa.