"Kartka z Powstania" w Zamku Królewskim w Warszawie

Kartka z Powstania w Zamku Królewskim w Warszawie

Przez 63 dni, od 1 sierpnia do 2 października br. prezentowaliśmy w Zamku film, po raz pierwszy zrealizowany w technologii wirtualnej rzeczywistości (VR), który obejrzało bez mała 3 tysiące osób, czyli niemal maksymalna liczba gości, dla których przewidziano projekcje, co zasługuje na szczególne uznanie wobec sytuacji pandemicznej, narzucającej ograniczenia sanitarne.

Na tak imponujący wynik wpłynęła niewątpliwie oparta na fakcie tematyka pokazu: poruszająca opowieść o jednym  z powstańców warszawskich, kpt. Władysławie Sieroszewskim „Sabale”, który wychodząc do powstania, otrzymał od swojej córki kartkę z modlitwą, zaprezentowana w technologii pozwalającej na identyfikację z filmową rzeczywistością. To dzięki tak innowacyjnej narracji  w pokazie wzięło udział wielu młodych ludzi, którzy chętnie dzielili się swoimi wrażeniami, wyrażając je i w formie werbalnej, i poprzez emocjonalne reakcje podczas seansów. Poza prestiżowymi nagrodami (m.in. główna nagroda na festiwalu Los Angeles Film Awards w kategorii Virtual Reality oraz ubiegłoroczna Nagroda Ministra Kultury i Dziedzictwa w dziedzinie Kultura Cyfrowa) sukces obrazu w reżyserii Tomasza Dobosza wyznaczają właśnie opinie widzów.

Dziękujemy Państwu za skorzystanie z tak niezwykłej okazji poznania najnowszej historii poprzez wzruszający wątek osobistych losów powstańczych.

Narodowemu Centrum Kultury – producentowi filmu – wdzięczni jesteśmy natomiast za umożliwienie skupienia uwagi naszych zwiedzających również na tragicznych dziejach Zamku, z którymi splecione są losy stolicy.