Darmowy listopad w Rezydencjach Królewskich

Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich
po raz pierwszy w wirtualnej odsłonie
- podsumowanie programu 2020

Niezwykle popularny program Darmowy Listopad w Rezydencjach Królewskich zaistniał w tym roku wyłącznie w przestrzeni internetowej. Ze względu na zagrożenie pandemiczne, pięć Rezydencji Królewskich podjęło się trudnego zadania przeniesienia wszystkich aktywności do rzeczywistości wirtualnej. I tak w ciągu zaledwie jednego miesiąca prawie 1,5 miliona osób wzięło udział  w interaktywnych webinariach online, historycznej debacie oraz w spacerach wirtualnych ze znaną aktorką Małgorzatą Kożuchowską, odwiedzając Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Królewski  na Wawelu, Muzeum Łazienki Królewskie, Muzeum Zamkowe w Malborku oraz Muzeum Okręgowe w Zamku Królewskim w Sandomierzu. W tym samym czasie ponad 15 000 uczniów szkół podstawowych i średnich uczestniczyło w darmowych wirtualnych lekcjach przybliżających polską historię i kulturę.

Na tak duże zainteresowanie wpłynęła współpraca wszystkich partnerów programu, zamieszczających na swoich stronach internetowych i w mediach społecznościowych materiały wideo dotyczące poszczególnych wydarzeń.

Darmowy Listopad to jedno z najważniejszych wydarzeń kulturalnych, którego organizatorem jest Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, mające na celu promocję siedzib polskich monarchów, zabytków i muzealnych zbiorów, przyciągające co roku do muzeów wielu odwiedzających – zarówno dzieci, młodzież, jak i seniorów. W tym roku obecność ich odnotowywaliśmy wyłącznie w formie online.

Największym zainteresowaniem wśród internautów cieszył się cykl webinariów online Tu dzieje się historia oraz wirtualne spacery, podczas których kustosze muzeów oraz historycy odkrywali przed widzami królewskie skarby znane i nieznane Zamku Królewskiego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Łazienek Królewskich, Muzeum Zamkowego w Malborku oraz Zamku Królewskiego w Sandomierzu. Filmowe podsumowanie tych wirtualnych wizyt jest dostępne w sieci pod adresem https://fb.watch/294ULdM-t8/

Wszystkie webinaria, historyczna debata, wirtualne spacery z poszczególnych Rezydencji Królewskich będą jeszcze dostępne do końca grudnia na profilach facebookowych i stronach internetowych placówek:

Zamek Królewski na Wawelu: https://wawel.krakow.pl/cykl/darmowy-listopad-online

Muzeum Łazienki Królewskie :https://www.lazienki-krolewskie.pl/pl/aktualnosci/darmowy-listopad-2018-w-lazienkach-krolewskich

Muzeum Zamkowe w Malborku: https://zamek.malbork.pl/wydarzenia/akcja-darmowy-listopad-rezydencjach-krolewskich-online-zwiedzaj-wirtualnie-743

Muzeum Okręgowe w Zamku Królewskim w Sandomierzu: http://www.zamek-sandomierz.pl/547-darmowy-listopad-w-rezydencjach-krolewskich-online

Mamy nadzieję, że Darmowy Listopad wzmocni markę Rezydencje Królewskie oraz zwiększy dostępność do dóbr kultury i – jak zapowiedział podczas inauguracji wydarzenia prof. Piotr Gliński, Wiceprezes Rady Ministrów Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu – do następnych edycji pozyskiwać będziemy kolejnych partnerów tego programu.

Dzięki wirtualnej aktywności, nowym technologiom i działaniom w social mediach Rezydencje Królewskie stworzyły w ramach programu Darmowy Listopad nową platformę edukacji i prezentacji sztuki, dostępną o każdej porze z każdego miejsca.


Darmowy listopad online 2020 w pięciu Rezydencjach Królewskich

6 listopada 2020 roku została zainaugurowana tegoroczna edycja programu Darmowy Listopad online 2020 – w tym roku w wyjątkowej odsłonie. Spacery wirtualne po muzeach, webinaria, historyczna debata, 500 wirtualnych lekcji dla szkół, historia na wesoło dla dzieci – to tylko kilka z wielu atrakcji, które przygotowały na listopad najsłynniejsze Rezydencje Królewskie w Polsce.


20 listopada o godz. 18.00 odbyła się debata online pięciu muzeów pod wspólnym tytułem: Rezydencje królewskie. Oficjalne i letnie


Zapraszamy na wirtualne zwiedzanie Królewskie skarby znane i nieznane – odkryjmy razem które będą poświęcone:

6 listopada Zamkowi Królewskiemu w Warszawie

9 listopada Muzeum Łazienkom Królewskim

13 listopada Muzeum Zamkowemu w Malborku

16 listopada Zamkowi Królewskiemu na Wawelu

23 listopada Zamkowi Królewskiemu w Sandomierzu


W ramach akcji odbędzie się również pięć webinariów Tu się dzieje historia:

12 listopada – webinarium Wizyty królewskie na Zamku w Malborku

19 listopada o godz. 18.00 – webinarium Klejnoty i koronki. Dwa najpiękniejsze portrety w kolekcji Łazienek Królewskich

26 listopada o godz. 18.00 – webinarium Flamandzkie i holenderskie malarstwo w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu

27 listopada o godz. 18.00 – webinarium Aktualnie w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu. "Ne'edár/ נֶעְדַּר(Nieobecni – z dziejów społeczności żydowskiej).

30 listopada o godz. 18.00 – webinarium Niepewne czasy, trudne wyzwania Rzeczpospolita na zakręcie dziejowym (XVII w.) z Zamku Królewskiego w Warszawie


Kontynuowana od 2012 roku akcja Darmowy listopad w Rezydencjach Królewskich, której organizatorem jest Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu to jedno z najważniejszych wydarzeń promujących siedziby polskich monarchów, zabytki i muzealne zbiory. Jej celem jest edukacja poprzez sztukę, zwiększenie dostępności do narodowych instytucji kultury oraz wzrost uczestnictwa w kulturze, szczególnie wśród dzieci, młodzieży i seniorów.

Do partnerów poprzednich edycji: Zamku Królewskiego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie, dołącza w tym roku Muzeum Zamkowe w Malborku i Zamek Królewski w Sandomierzu.

Ze względu na zagrożenie pandemiczne, Darmowy listopad w Rezydencjach Królewskich będzie miał w tym roku po raz pierwszy wyłącznie formułę online.

Od 6 listopada br. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, jako organizator akcji, oraz każda z Rezydencji Królewskich biorących udział w programie, rozpocznie na swoich stronach internetowych oraz social mediach, udostępnianie materiałów edukacyjnych. W specjalnych sekcjach dedykowanych Darmowy listopadowi w Rezydencjach Królewskich znajdą Państwo w każdym tygodniu m.in. 3 duże nowe wydarzenia online: webinarium pod wspólnym hasłem Tu dzieje się historia, filmy Królewskie skarby znane i nieznane – odkryjmy razem, stanowiące wirtualne spacery po wnętrzach poszczególnych muzeów z gościem specjalnym, znaną aktorką Małgorzatą Kożuchowską oraz historyczną debatę.

W mediach społecznościowych informacje o programie będą dostępne pod hasztagiem #darmowylistopad, co pozwoli na wspólną promocję programu wszystkich muzeów.

Oferta Zamku Królewskiego w Warszawie >

Codziennie, począwszy od 9 listopada, od poniedziałku do piątku, wybrana rezydencja będzie publikowała na Facebooku ciekawostki edukacyjne pod tytułem Historia na wesoło, a pozostałe będą je udostępniać, opatrując hasztagiem #darmowylistopad.

Dodatkowo uczestnicy akcji do wspólnego programu Darmowego listopada online 2020 dołączą swoje indywidualne propozycje, związane ze specyfiką każdej placówki, preferencjami edukacyjnymi, typem zbiorów i oczekiwaniami odbiorców.


Więcej informacji o akcji Darmowy listopad online 2020 oraz dodatkowych atrakcjach online poszczególnych rezydencji jest dostępnych na stronach:

Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu: www.mkidn.gov.pl

Zamku Królewskiego na Wawelu: www.wawel.krakow.pl

Muzeum Łazienek Królewskich www.lazienki-krolewskie.pl

Muzeum Zamkowego w Malborku: www.zamek.malbork.pl

Zamku Królewskiego w Sandomierzu: www.zamek-sandomierz.pl

l