Bezpłatny Listopad 2020 - informacja dla mediów

Darmowy listopad online 2020 w pięciu Rezydencjach Królewskich

Zamek Królewski w Warszawie, Zamek Królewski na Wawelu,
Muzeum Łazienki Królewskie, Zamek Królewski w Sandomierzu
oraz Muzeum Zamkowe w Malborku

zapraszają na
Darmowy listopad w Rezydencjach Królewskich

#darmowylistopad

6 listopada 2020 roku została zainaugurowana tegoroczna edycja programu Darmowy Listopad online 2020 – w tym roku w wyjątkowej odsłonie. Spacery wirtualne po muzeach, webinaria, historyczna debata, 500 wirtualnych lekcji dla szkół, historia na wesoło dla dzieci – to tylko kilka z wielu atrakcji, które przygotowały na listopad najsłynniejsze Rezydencje Królewskie w Polsce.

Kontynuowana od 2012 roku akcja Darmowy listopad w Rezydencjach Królewskich, której organizatorem jest Minister Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu to jedno z najważniejszych wydarzeń promujących siedziby polskich monarchów, zabytki i muzealne zbiory. Jej celem jest edukacja poprzez sztukę, zwiększenie dostępności do narodowych instytucji kultury oraz wzrost uczestnictwa w kulturze, szczególnie wśród dzieci, młodzieży i seniorów.

Do partnerów poprzednich edycji: Zamku Królewskiego w Warszawie, Zamku Królewskiego na Wawelu, Muzeum Łazienek Królewskich w Warszawie, dołącza w tym roku Muzeum Zamkowe w Malborku i Zamek Królewski w Sandomierzu.

Ze względu na zagrożenie pandemiczne, Darmowy listopad w Rezydencjach Królewskich będzie miał w tym roku po raz pierwszy wyłącznie formułę online.

Od 6 listopada br. Ministerstwo Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu, jako organizator akcji, oraz każda z Rezydencji Królewskich biorących udział w programie, rozpocznie na swoich stronach internetowych oraz social mediach, udostępnianie materiałów edukacyjnych. W specjalnych sekcjach dedykowanych Darmowy listopadowi w Rezydencjach Królewskich znajdą Państwo w każdym tygodniu m.in. 3 duże nowe wydarzenia online: webinarium pod wspólnym hasłem Tu dzieje się historia, filmy Królewskie skarby znane i nieznane – odkryjmy razem, stanowiące wirtualne spacery po wnętrzach poszczególnych muzeów z gościem specjalnym, znaną aktorką Małgorzatą Kożuchowską oraz historyczną debatę.

W mediach społecznościowych informacje o programie będą dostępne pod hasztagiem #darmowylistopad, co pozwoli na wspólną promocję programu wszystkich muzeów.

Darmowy listopad w Rezydencjach Królewskich – program i terminy publikacji głównych wydarzeń


Wirtualne zwiedzanie Królewskie skarby znane i nieznane – odkryjmy razem będzie poświęcone:

6 listopada Zamkowi Królewskiemu w Warszawie

9 listopada Muzeum Łazienkom Królewskim w Warszawie

13 listopada Muzeum Zamkowemu w Malborku

16 listopada Zamkowi Królewskiemu na Wawelu

23 listopada Zamkowi Królewskiemu w Sandomierzu


Zapraszamy na pięć webinariów Tu się dzieje historia:

12 listopada – webinarium Wizyty królewskie na Zamku w Malborku

19 listopada – webinarium Klejnoty i koronki. Dwa najpiękniejsze portrety w kolekcji Łazienek Królewskich

26 listopada – webinarium Flamandzkie i holenderskie malarstwo w zbiorach Zamku Królewskiego na Wawelu

27 listopada – webinarium Aktualnie w Muzeum Okręgowym w Sandomierzu. "Ne'edár/ נֶעְדַּר(Nieobecni – z dziejów społeczności żydowskiej).

30 listopada – webinarium Niepewne czasy, trudne wyzwania Rzeczpospolita na zakręcie dziejowym (XVII w.) z Zamku Królewskiego w Warszawie


20 listopada o godz. 18.00 po raz pierwszy odbędzie się debata online pięciu muzeów pod wspólnym tytułem: Rezydencje królewskie. Oficjalne i letnie, dostępna – podobnie jak w pozostałych przypadkach – na stronach internetowych i w mediach społecznościowych uczestników i organizatora akcji.

Natomiast codziennie, począwszy od 9 listopada, od poniedziałku do piątku, wybrana rezydencja będzie publikowała na Facebooku ciekawostki edukacyjne pod tytułem Historia na wesoło, a pozostałe będą je udostępniać, opatrując hasztagiem #darmowylistopad.

Dodatkowo uczestnicy akcji do wspólnego programu Darmowego listopada online 2020 dołączą swoje indywidualne propozycje, związane ze specyfiką każdej placówki, preferencjami edukacyjnymi, typem zbiorów i oczekiwaniami odbiorców.

Oferta Zamku Królewskiego w Warszawie >


l

Więcej informacji o akcji Darmowy listopad online 2020 oraz dodatkowych atrakcjach online poszczególnych rezydencji jest dostępnych na stronach:

Ministerstwa Kultury, Dziedzictwa Narodowego i Sportu: www.mkidn.gov.pl

Zamku Królewskiego na Wawelu: www.wawel.krakow.pl

Muzeum Łazienek Królewskich www.lazienki-krolewskie.pl

Muzeum Zamkowego w Malborku: www.zamek.malbork.pl

Zamku Królewskiego w Sandomierzu: www.zamek-sandomierz.pl