Święto Niepodległości w Zamku Królewskim w Warszawie

Święto Niepodległości w Zamku Królewskim w Warszawie

Szanowni Państwo,

tegoroczne obchody Święta Niepodległości z konieczności będą miały inny charakter niż w latach poprzednich. Nie zmieni się jednak ich cel: o ważnej dla naszej Ojczyzny dacie możemy przecież przypominać nie tylko poprzez spektakularne wydarzenia. Zamek Królewski w Warszawie – symbol polskiej państwowości, istotę odzyskanej po latach wolności akcentuje i poprzez swój świąteczny wystrój, i działania edukacyjne online. Wszystkie te elementy, stanowiące dowód nie tylko na pielęgnowanie tradycji, ale i na szacunek dla najwyższych wartości politycznych i obywatelskich, powinny stać się wyrazem solidarności, zwłaszcza wobec obecnej sytuacji.

W atmosferę Święta Niepodległości wprowadziło już 2 listopada 2020 r. webinarium Historia i rekonstrukcja ostatniego tronu królewskiego I Rzeczypospolitej na Zamku Królewskim w Warszawie

W ramach zamkowej serii webinariów Historia po królewsku Joanna Nowak z zamkowej Pracowni Konserwacji Tkanin opowiedziała o szczególnym elemencie zdobniczym, którego skomplikowana historia związana jest ściśle z tragicznymi losami Zamku. 86 orłów z zaplecka królewskiego tronu nie zostałoby nigdy przywróconych do dawnej świetności, gdyby nie szacunek do pamięci historycznej, gest Ofiarodawcy oraz talent i żmudna praca wielu osób. Dzięki nim wizerunek naszego państwowego godła mógł powrócić na dawne miejsce w Sali Tronowej. Zapraszamy do wysłuchania webinarium.

Historia prosto z Zamku – film Jaki znak Twój…?

Historię i znaczenie państwowego godła można przedstawiać na wiele sposobów. W oparciu o przykłady z muzealnej ekspozycji, Zamek wyprodukował film, który został udostępniony na stronie internetowej i na Facebooku w przededniu Święta Niepodległości. Został też przekazany szkołom na różnych poziomach kształcenia. Jego uniwersalna, patriotyczna wymowa skierowana jest jednak do wszystkich pozostałych odbiorców – bez względu na wiek.

Flagi na elewacji Zamku

16 biało-czerwonych flag o ponad dziesięciometrowej długości można będzie obserwować od 10 do 12 listopada br. na elewacji wschodniej – od strony Wisły, południowej – od strony Trasy W-Z i zachodniej – od strony placu Zamkowego. To wyraz nie tylko symboliki święta, ale także szacunku dla barw narodowych, które na budynku o randze państwowej zyskują dodatkową wymowę.

s

11 listopada 2020, godz. 12.00: Niepodległa do hymnu – Mazurek Dąbrowskiego z Wieży Zegarowej Zamku

Zgodnie z tradycją rozpoczętą w 2018 roku, Zamek bierze udział w inicjatywie Biura Programu Niepodległa. W południe 11 listopada z Wieży Zegarowej znów rozlegną się dźwięki Mazurka Dąbrowskiego, odgrywane na żywo przez dwóch hejnalistów. I choć w tym roku z pewnością nie będzie im towarzyszyło chóralne odśpiewanie hymnu przez zgromadzoną publiczność, nastrój świąteczny  - miejmy nadzieję -  udzieli się obecnym na placu Zamkowym.

Podcasty: "Historia prosto z Zamku"

Rodzi się niepodległość - 11 listopada 1918 rok - to pierwszy podcast Zamku Królewskiego w Warszawie, zapraszamy do wysłuchania go na przeznczonej do tego platformie.

d