Komunikat o zatrzymaniu zegara na Wieży Zegarowej

 
       
  •  

Zegar na Zamku Królewskim w Warszawie zatrzymany!

W związku z remontem elewacji zewnętrznej i tynków wewnętrznych wieży Zygmuntowskiej Zamku Królewskiego w Warszawie znajdujący się na niej zegar został zatrzymany. Jego ponowne uruchomienie nastąpi po zakończeniu remontu (prawdopodobnie pod koniec listopada tego roku).

Zegar działa nienagannie od chwili jego uroczystego uruchomienia o godzinie 11.15 w dniu 19 lipca 1974 roku. Mechanizm zegara przechodził kilkukrotnie okresowe przeglądy, a jak stwierdził jeden z współbudowniczych zegara profesor Zdzisław Mrugalski: na jego elementach pracujących nawet nie widać śladów jakiegokolwiek zużycia.

Remont elewacji jest pierwszą okazją dla opiekunów zegara, w tym firmy prowadzonej przez jego współbudowniczego Marka Górskiego, do sprawdzenia i ewentualnego serwisu tarczy, wskazówek i przekładni wskazań.

Zegar na Zamku Królewskim w Warszawie wykonał w czynie społecznym Zespół Budowy Zegara Zamkowego, powołany przez Cech Złotników, Zegarmistrzów, Optyków, Grawerów i Brązowników miasta stołecznego Warszawy. Jest to tradycyjny zegar mechaniczny z regulatorem wahadłowym i napędem obciążnikowym, z biciem godzin i kwadransów na dzwonach. W mechanizmie, którego konstrukcję pod okiem Profesora Zdzisława Mrugalskiego opracował inż. Marek Górski, zostały zastosowane wszystkie najnowocześniejsze rozwiązania techniki zegarowej. Zegar był pierwszym w pełni działającym elementem odbudowywanego Zamku Królewskiego.

Niezbędne dla wykonania zegara fundusze zbierane były w prywatnych zakładach zegarmistrzowskich w Warszawie i w całej Polsce. Elementy zegara wykonali w czynie społecznym członkowie Zespołu Budowy Zegara Zamkowego pod kierownictwem zegarmistrza Władysława Zaleskiego. Tarcze zegara zmontowane zostały w hangarach Nadwiślańskiej Jednostki MSW pod kierunkiem zegarmistrza Jana Stefanka. Dzwony zegarowe wykonała w czynie społecznym firma ludwisarska Antoniego Kruszewskiego z Węgrowa. Materiał na wykonanie złoceń tarcz zegarowych i wskazówek przekazała Mennica Państwowa.

Władysław Meller
Redaktor Naczelny portalu Zegarki i pasja