IX Warszawski Piknik Archiwalny

Archiwum Zamku Królewskiego w Warszawie – Muzeum zaprasza na

IX Warszawski Piknik Archiwalny

910 czerwca 2018 r.

Tegoroczny, dwudniowy, Piknik będzie przebiegał pod hasłem Archiwa w ogrodzie i odbędzie  się w pięknych plenerach Ogrodu Botanicznego – CZRB Polskiej Akademii Nauk w Powsinie, a w sobotę 9 czerwca dodatkowo w Pałacu Belwederskim. Archiwum Zamku Królewskiego w Warszawie-Muzeum przygotowało wystawę zatytułowaną Zamkowe ogrody. Projekty i realizacje. Jest to pokaz planszowy, który prezentuje historię miejsca poczynając od najstarszych fotografii z 1900 r., poprzez lata międzywojnia, zniszczenia wojenne, okres walki o odbudowę Zamku w latach 1945 -1971, widok ogrodu w 1983, pierwsze projekty ogrodu i odtworzenie ogrodu górnego w latach 90. XX w., aż po projekt urządzenia ogrodu dolnego, który jest w trakcie realizacji. Wystawa będzie prezentowana w Villi Botanica (Fangorówka), a towarzyszący jej wykład Co królowie i prezydenci w swoich ogrodach hodowali wygłosi dr Małgorzata Szafrańska w sali wykładowej Hali nr 1 Centrum Informacyjno-Konferencyjnego Natura et Ars.

Podczas Pikniku swoje wystawy zaprezentują m.in.: Archiwum Państwowe w Warszawie, Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie, Archiwa Muzeum Narodowego w Warszawie, Prezydenta RP, Sejmu, Muzeum Ziemi, Muzeum Drukarstwa Oddział Muzeum Warszawy, Miasta Marki, a także IPN, Kampinoski Park Narodowy, Towarzystwo Rapperswilskie, również swoje stoisko przygotowało Stowarzyszenie Archiwistów Polskich Oddział w Warszawie.

Na czas trwania Pikniku przygotowano bogaty program prelekcji, pokazów filmowych oraz spotkań z zaproszonymi gośćmi: Dorotą Sumińską lekarką weterynarii, publicystką i dziennikarką, Małgorzatą K. Piekarską pisarką, dziennikarką i Prezesem Oddziału Warszawskiego Stowarzyszenia Pisarzy Polskich, a także dr. Andrzejem G. Kruszewiczem dyrektorem Miejskiego Ogrodu Zoologicznego w Warszawie. Organizatorzy, Polska Akademia Nauk Archiwum w Warszawie przy współpracy Ogrodu Botanicznego – CZRB w Powsinie i Polskiego Towarzystwa Archiwalnego, przygotowali program Pikniku, który zwiera dokładną mapę Ogrodu z oznaczonymi miejscami wydarzeń piknikowych oraz zadbali o dogodny dojazd autobusami linii 139 i 519, które wyjątkowo 9. i 10. czerwca będą kursowały swoimi trasami co 15 min., a z Pałacu Belwederskiego do Ogrodu Botanicznego w Powsinie będzie można dojechać zabytkowym autobusem z przystanku ZTM Łazienki Królewskie.

Zapraszamy do udziału w IX Warszawskim Pikniku Archiwalnym 910 czerwca 2018 w godz. 10.0018.00 w Ogrodzie Botanicznym CZRB w Powsinie oraz w sobotę 9 czerwca w Pałacu Belwederskim w godz. 10.0016.00. W czasie sobotniego Pikniku na terenie Ogrodu Botanicznego zwiedzającym towarzyszyć będzie zespół The Warsaw Dixielanders.