Moneta z kolekcjonerskiej serii NBP "Skarby Stanisława Augusta" w zbiorach Zamku

 
       
  • Dyrektor Zamku Królewskiego Przemysław Mrozowski i zastępca dyrektora Departamentu Emisyjno-Skarbcowego NBP Barbara Jaroszek (1)
  •  

Do zbiorów Zamku Królewskiego w Warszawie trafiła kolejna moneta z kolekcjonerskiej serii NBP
Skarby Stanisława Augusta

We wtorek, 24 stycznia o godz. 13.30 w gabinecie dyrektora Zamku Królewskiego w Warszawie nastąpiło uroczyste przekazanie kolejnej monety z serii Skarby Stanisława Augusta.

Złoty wizerunek króla Aleksandra Jagiellończyka to kolejny element odwzorowywanej osiemnastowiecznej serii medalierskiej z wizerunkami królów Polski, wykonanej za zlecenie króla Stanisława Augusta.

Zapoczątkowało ją przekazanie przez NBP do zbiorów numizmatycznych Zamku w 2013 roku złotej monety 500-złotowej z wizerunkiem Bolesława Chrobrego oraz złotej i srebrnej o nominałach: 500 i 50 zł przedstawiających króla Wacława II Czeskiego. W ubiegłym roku wzbogaciliśmy się zaś o złote monety z wizerunkami Władysława II Warneńczyka, Kazimierza Jagiellończyka i Jana Olbrachta.

Warto przypomnieć, że królewskie medale powstały w mennicy warszawskiej w latach 1791 – 1797/1798. Emitowane przez Narodowy Bank Polski są ich wiernymi kopiami: zachowują średnicę i wysokość reliefu oryginałów.

Na rewersie przekazywanej właśnie monety o nominale 500 zł monety umieszczono stylizowane popiersie Aleksandra Jagiellończyka z profilu (według obrazu Marcella Bacciarellego). U góry monety półkolem napis: ALEXANDER. Autorami wizerunków monet są Anna Wątróbska-Wdowiarska oraz Robert Kotowicz.

Więcej >

Dokumenty do pobrania