"Noc Muzeów"

Noc Muzeów

14/15 maja 2016 r.

godz. 19.002.00

(ostatnie wejście o godz. 1.00)

balon Blancharda

Tegoroczna edycja zamkowej Nocy Muzeów zostanie zainaugurowana nietypowo startem balonu z Ogrodu Dolnego!

Przygotowania do tego wydarzenia rozpoczną się już o 15.30, czyniąc z naszej imprezy najdłuższą Noc Muzeów w Warszawie!

A zatem zapraszamy na:

BALONOWE SZALEŃSTWO

(Wstęp wolny)

Ogród Dolny

od godz. 15.30 – napełnianie powłoki balonu, której objętość wynosi – bagatela! – 2000 m3. Warto zaznaczyć, że gotowy do startu statek powietrzny ma wysokość 25 m.

od godz. 16.00 do startu balonu (18.00 – 18.30) – oglądanie balonu i spotkanie z jego pilotem, który odpowie na wszelkie pytania związane z aerostatyką i wyjaśni, dlaczego balony w ogóle mogą latać. Kopie starych rycin, pokazujących osiemnastowieczne balony i sceny pierwszych publicznych pokazów lotów pokażemy na małej wystawie przed Arkadami Kubickiego.

Arkady Kubickiego

16.0018.00zajęcia plastyczne dla dzieci. Każdy będzie mógł przedstawić na papierze własną wizję dekoracji balonu i gondoli.

Sala Odczytowa (Kinowa)

17.00 – wykład Z głową w chmurach, czyli o balonowym szaleństwie w czasach Stanisława Augusta. Prowadzenie: kustosz Maja Zawartko-Laskowska. Wykład bogato ilustrowany slajdami, komentarzami i anegdotami z XVIII-wiecznych gazet. Wstęp na podstawie zaproszeń, dostępnych w Punkcie Informacji zamkowej od 9 maja w godz.10.00 do 17.00.

18.30start balonu!

Prawdziwy balon na gorące powietrze, pilotowany przez Adriana Rosińskiego ma wystartować już ok. godz. 18.30. Czas startu jest „wymuszony” warunkami atmosferycznymi, ponieważ o tej porze roku loty balonów odbywają się po wschodzie i przed zachodem słońca. Liczymy na sprzyjającą pogodę, ponieważ przy szybkości wiatru powyżej 5m/s, podczas dużego deszczu, mgły i burz start jest niemożliwy. Trzymajmy zatem kciuki za dobrą pogodę!

Dokładnie 14 maja 1790 roku wzbił się w powietrze pierwszy polski aeronauta – Jan Potocki, podróżnik, polityk, poseł na Sejm Czteroletni, autor Pamiętnika znalezionego w Saragossie i Parad. Balon pilotował jeden z pionierów aerostatyki, Jean-Pierre Blanchard. Towarzyszyli im: turecki służący Potockiego – Ibrahim oraz… biały pudel. Lot trwał pół godziny. Pierwszy załogowy lot balonem miał natomiast miejsce rok wcześniej, 10 maja 1789 roku podczas pierwszej wizyty Blancharda w Warszawie. Start obserwował sam król Stanisława August oraz setki widzów. Lot trwał 49 minut, a balon wzniósł się na wysokość 3,5 km i przeleciał ponad 7 km, bezpiecznie lądując w okolicach Białołęki.

Program pozostałych atrakcji

(zaproszenia na wykład i warsztaty do odbioru w Punkcie Informacji zamkowej od 9 maja w godz. 10.0017.00)

godz. 18.00 i 19.00Władziu, nie grzmij, czyli burza w beczce – zajęcia dla dzieci w wieku 3 – 6 lat. Prowadzenie: dr Katarzyna Buczek, Agnieszka Wardak, Maria Reif

godz. 19.00Asy przestworzy – balony, sterowce i inne machiny powietrzne – warsztaty plastyczne dla dzieci w wieku od 6 do 10 lat. Prowadzenie: kustosz Agnieszka Lichacz

godz. 19.30spotkanie literackie Ty i miłość, i wiosna. Wykonawcy:  kustosz Daniel Artymowski oraz Barbara i Jacek Bursztynowiczowie. Wejście – na podstawie bonu konsumpcyjnego (cena 10 zł) do nabycia w kawiarni Café Zamek.

godz. 19.30 i 20.30W garderobie króla – zajęcia dla dzieci w wieku 8 – 12 lat. Prowadzenie: Dorota i Sławomir Szczoccy

godz. 20.30pokaz filmu Warszawa – zmartwychwstałe miasto. Dan Cruickshank, brytyjski historyk architektury i popularyzator sztuki, wyrusza śladem wspomnień. Oprowadza po zrekonstruowanej Starówce, Zamku Królewskim i Łazienkach oraz pokazuje zmiany, jakie zaszły w warszawskiej zabudowie i architekturze. Film produkcji BBC Earth, Sala Odczytowa (Kinowa)

godz. 21.30 – wykład Wspaniały władca Wspaniałego Stulecia. Sulejman Wspaniały w 450-lecie śmierci. Prowadzenie: Sławomir Szczocki, Loża Masońska.

Arkady Kubickiego

SCENA JAZZU

godz. 20.0024.00 (wejście od strony Café Zamek)

Koncerty jazzowe: Warsaw Dixielanders, Dreaming Ukulele TRIO, Jakub Żołubak &Sebastian Ławrowski Jazz Guitar Duo, Kinga Kołodziej Band, Maria Sadowska, Olga Boczar, Kasia Orczyk, Bogdan Hołownia, Krzysztof Sadowski, Krzysztof Karpiński, Jerzy Stępień, Adam Lewandowski, Michał Kulenty, Wawrzyniec Prasek, Stefan Walczykiewicz, Roman Chraniuk, Olga Mielczarek, Kasia Góras, Monika Malczak, Ignacy Błażejowski.

Ponadto: projekcje krótkich filmów autorstwa SiSi Cecylii o pracy muzyków,a także wystawy okładek płytowych Marka Karewicza i Rosława Szaybo oraz wystawy fotografii Marka Karewicza, Roberta Gajewskiego, Andrzeja Rumianowskiego i pozostałych członków GRUPY FOTO JAZZ.

Organizator: Muzeum Jazzu

STREFA GIER HISTORYCZNYCH

Premierowa prezentacja gry Odbudowa Warszawy 1945 – 1980

KONFERENCJA PRASOWA Z OKAZJI PREMIERY GRY:

godz. 19.00 Sala Odczytowa (Kinowa)

Odbudowa Warszawy 1945 – 1980 to elegancka gra o prostych zasadach, która zapewni dobrą zabawę całej rodzinie, a jej wariant zaawansowany spodoba się również doświadczonym graczom. Stawisz w niej czoła wyzwaniu budowy miasta na gruzach powojennej Warszawy. Wcielisz się w pracownika Biura Odbudowy Stolicy, a Twoją misją będzie realizowanie norm i zadań, mających pomóc w racjonalnej rekonstrukcji zniszczonego miasta. Za osiągnięcie tych celów oraz stawianie budynków, mostów i odcinków metra otrzymasz punkty zwycięstwa. Kto będzie miał ich najwięcej na koniec rozgrywki, wygra. W Odbudowie Warszawy 1945 – 1980 występuje aż 60 unikatowych budynków, ukazujących architektoniczne bogactwo stolicy Polski. Zagraj i odkryj piękno Warszawy, którą sam możesz zbudować!

Autorzy: Łukasz Szopka, Piotr Grzymisławski

Autorzy oprawy graficznej: Iga W. Grygiel, Anna Mantur, Łukasz Fedorowicz, Łukasz Gać

Rodzaj gry: familijna, strategiczna

Liczba graczy: 3 – 5 (wariant rodzinny) oraz 2 – 5 (wariant zaawansowany) Sugerowany wiek graczy: 8+

Czas gry: 45 – 60 minut (wariant rodzinny), 45 – 120 minut (wariant zaawansowany)

Prezentacja planszowej gry Ale historia! firmy Granna

Czy Mieszko I był królem? Gdzie wzniesiono pierwszy most na Wiśle? Czy Kolej Warszawsko-Wiedeńska dojeżdżała do Lwowa? Ile nagród Nobla zdobyła Maria Skłodowska-Curie? Czy Fiata 126P produkowano na Śląsku?

Na te i wiele innych pytań znajdziecie odpowiedź w rodzinnej grze planszowej, którą Granna przygotowała na jubileusz 1050-lecia Państwa Polskiego. Granna jest najbardziej rozpoznawalną polską firmą, która od 25 lat wydaje gry planszowe dla dzieci, młodzieży i rodzin. Nauka poprzez zabawę – to misja naszej firmy. W swojej ofercie mamy ponad 300 tytułów gier o różnej tematyce.

W związku ze wspomnianą rocznicą Granna postanowiła wydać grę o historii Polski pt. Ale Historia!. Jej mechanika pozwala w łatwy sposób dopasować poziom zagadek do wieku i wiedzy graczy. Pytania dzielą się na trzy kategorie trudności, a uczestnicy zabawy sami decydują, na które z nich chcą odpowiadać. Do gry zapraszamy młodzież od 12 roku życia.

Pytania do gry wymyślił nauczyciel, doświadczony historyk – Zbigniew Pawłowski. Oceny merytorycznej dokonał redaktor Arkadiusz Wasilewski z Wydawnictwa Nowa Era.

Ale Historia! to:

– świetne połączenie nauki z zabawą,
– niezwykła podróż poprzez wieki narodowej historii i kultury Polski,
– kilka poziomów trudności i wariantów gry,
– 180 unikalnych kart, każda z własną ilustracją.

Patroni gry:

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Muzeum Powstania Warszawskiego, kanał History, kanał H2, portal Zalogowani przez Chrzest  966.com.pl, Łowca Przygód, wydawnictwo Nowa Era, TVP Historia, portal Historykon.pl, ogólnopolski miesięcznik Odkrywca, portal Historia.org.

STREFA  PZU – Oficjalnego Ubezpieczyciela Zamku Królewskiego w Warszawie Muzeum

pzu logo

Czas oczekiwania na zwiedzanie uatrakcyjnią animatorzy, którzy będą zachęcać do wykonywania i zamieszczania własnych zdjęć z określonymi hashtagami na Facebooku bądź na Instagramie. Możliwość skorzystania z tabletów lub smartfonów. Użycie hashtagu związanego z daną lokalizacją spowoduje, że zdjęcie będzie automatycznie drukowane w INSTABOX-ie ustawionym w strefie PZU. Animatorzy rozwieszą fotografie na "analogowym timeline", gdzie zostaną one ułożone chronologicznie, dzięki czemu każdy będzie mógł odnaleźć swoją i zabrać ją ze sobą. Zdjęcia przesłane zostaną w czasie rzeczywistym na wielkoformatowe ekrany diodowe, ustawione na Dziedzińcu Wielkim  – tuż przy kolejce.

Więcej informacji:
http://pomoctomoc.pzu.pl/temat/kultura/emocji-noc-pelna-kultura

pałac Pod Blachą

Orientalne smaki, dźwięki i zapachy

godz.19.00 23.00orientalne zabawy plastyczne (nie tylko dla dzieci)

godz. 19.00 i 22.00pokaz filmu o Pani Teresie Sahakian, fundatorce Kolekcji kobierców wschodnich

godz. 20.00 i 21.00oprowadzenie po ekspozycji kobierców wschodnich przez kustoszów Agnieszkę Jędrzejewską-Kurek i Dominikę Jackowiak

oraz

Koncerty tradycyjnej muzyki tureckiej

w wykonaniu Huberta Połuniewicza i Mateusza Szemraja

godz. 19.3020.00; 21.3022.00 i 22.3023.00

Aplikacja mobilna Noc Muzeów 2016 >