"II Koncert Niepodległości Trzeciego Maja"

II Koncert Niepodległości Trzeciego Maja


3 maja 2016 r., godz. 19.00


Arkady Kubickiego

3 maja 2016 roku w Arkadach Kubickiego Zamku Królewskiego w Warszawie odbędzie się II Koncert Niepodległości Trzeciego Maja. Wydarzenie objęte jest Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy.

Będzie to już łącznie 9. edycja Koncertu Niepodległości – wydarzenia organizowanego od 2009 roku w Muzeum Powstania Warszawskiego w dniu 11 listopada oraz w Zamku Królewskim w Warszawie w dniu 3 maja (od 2013) r.

W sezonie 2016 obędą się także:

Koncert Niepodległości „Westerplatte”, Gdańsk, 1 września 2016  r.
Koncert Niepodległości „Poland”, Brampton (G.Toronto Area, Kanada), 16 września 2016 r.
VIII Koncert Niepodległości „Młode Wilki”, Muzeum Powstania Warszawskiego, 11 listopada 2016 r.

Koncert Niepodległości z roku na rok cieszy się coraz większym zainteresowaniem publiczności. W czasie ubiegłorocznego VII Koncertu Niepodległości „Rok 1980”, liczba chętnych do jego obejrzenia o blisko 6000 osób przerosła liczbę dostępnych wejściówek.

Wydarzeniem tegorocznej edycji będzie premiera współczesnej aranżacji pieśni Na dzień 3 Maja 1791. Szczęśliwie doszłey konstytucyi kraiowey. Jest to praktycznie zapomniany i niewykonywany utwór pochodzący z czasów uchwalenia Konstytucji.

Jednym z celów edycji trzeciomajowej jest popularyzacja pieśni i wydarzeń związanych z Konstytucją 3 maja. Na przykładzie manifestacji trzeciomajowych w 1946 roku w Krakowie, krwawo stłumionych przez NKWD i UB, ukażemy rolę Konstytucji 3 maja w podtrzymywaniu pamięci narodowej i rozbudzaniu patriotyzmu Polaków. Dalsza narracja koncertu poświęcona będzie zrywom wolnościowym Polaków po 1944 roku. Przypomnimy wydarzenia, które odbywały na placu Zamkowym i pobliskiej Katedrze św. Jana w dniu 3 maja, zarówno w okresie poprzedzającym powstanie styczniowe, w czasie wojny polsko-bolszewickiej, jak i w stanie wojennym. Na repertuar koncertu złożą się utwory, które towarzyszyły Polakom w ich drodze do Niepodległości. Usłyszymy je w barwnych aranżacjach poruszających się w nurcie muzyki hybrydowej, czyli w stylu wypracowanym w kolejnych edycjach Koncertu Niepodległości. Łączy on oryginalne brzmienia dawnych hymnów oraz pieśni patriotycznych i wojskowych z nowoczesnymi aranżacjami i kompozycjami instrumentalnymi, wykorzystującymi elementy klasyki, elektroniki, rocka alternatywnego i progresywnego, tech-house, jazzu, poezji śpiewanej, aż po nagrania archiwalne i odgłosy natury. Muzycznym dopełnieniem repertuaru będą współczesne kompozycje instrumentalne, dedykowane wydarzeniu.

Dorobek Koncertu Niepodległości to blisko 90 hybrydowych aranżacji utworów historycznych oraz kompozycji współczesnych oraz 9 scenariuszy, na które składa się dedykowana tematowi edycji aktorska narracja historyczna. Łącznie w realizacji projektu wzięło już udział około 400 osób, z tego ponad 100 profesjonalnych artystów z Polski i z zagranicy.

Twórcy Koncertu Niepodległości to Ola Turkiewicz, dyrektor muzyczny, polsko-kanadyjska wokalistka jazzowa i kompozytorka oraz Jacek „Wiejski” Górski, producent, reżyser, scenarzysta.

Prozatorską narrację wydarzenia poprowadzi aktor Arkadiusz Brykalski.

W koncercie wystąpią wokaliści Ola Turkiewicz oraz Grzegorz Wilk, którym towarzyszyć będą: Marcin Riege (fortepian i instrumenty klawiszowe), Krzysztof Kowalewski (gitara), Robert Murakowski (trąbka), Marcin Janiszewski (akordeon i instrumenty klawiszowe), Wojciech Hartman (skrzypce), Marcin Ritter (bas), Przemek Kuczyński (perkusja) oraz sekcja smyczkowa w składzie: Aleksandra Nikiel (I skrzypce), Monika Kos-Nowicka (II skrzypce), Aleksandra Jarosińska (altówka) i Marzena Masłowska (wiolonczela) oraz goście.

Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy

Organizatorzy Koncertu Niepodległości:

Fundacja Dziedzictwa Rzeczypospolitej

Zamek Królewski w Warszawie

Koncert został dofinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Urzędu ds. Kombatantów i Osób Represjonowanych.

Mecenas Koncertu Niepodległości: PZU S.A.

Partnerzy Koncertu Niepodległości: Stowarzyszenie Federacji Młodzieży Walczącej

Sponsor Koncertu Niepodległości: MESKO S.A.

Koncert wspierają: eBilet Sp. z o.o., portal Historia.org.pl

Patronat medialny: Polskie Radio S.A.

Bezpłatne wejściówki dostępne od 25 kwietnia na stronie: www.koncertniepodleglosci.pl albo na profilu Koncert Niepodległości na Facebooku.

Liczba miejsc ograniczona!

Szczegóły:

www.koncertniepodleglosci.pl,
www.koncertniepodleglosci.pl/media/dla-mediow-do-pobrania

(materiały można pobierać pod warunkiem podania źródła oraz autorów uwidocznionych w podpisie zdjęć).

Śpiewnik Koncertu Niepodległości: www.koncertniepodleglosci.pl/spiewnik-niepodleglosci

Kontakt dla mediów: Jacek „Wiejski” Górski, tel. 601 130 016, e-mail: koncertniepodleglosci@gmail.com

sponsorzy