Zamek otwarty od 4 maja

Szanowni Państwo,

z ogromną ulgą i satysfakcją informujemy, że 4 maja 2021 r. Zamek Królewski w Warszawie został ponownie otwarty dla publiczności. Zapraszamy do zwiedzania zarówno stałej ekspozycji, jak i prezentowanych aktualnie wystaw czasowych:

Arcydzieła z Watykanu. Wystawa w stulecie urodzin Jana Pawła II

Ekspozycję, która do tej pory prezentowana była w internecie, w końcu można obejrzeć na żywo. Warto z tej okazji skorzystać, bo nawet najlepsza prezentacja online nie jest w stanie zastąpić bezpośredniego obcowania z arcydziełem, a przyjazd do Polski aż tylu obrazów i innych cennych artefaktów ze Stolicy Apostolskiej to wydarzenie bez precedensu.

Polskie elity a upadek Rzeczypospolitej. 230 rocznica uchwalenia Konstytucji 3 maja

Świeżo otwarta jubileuszowa wystawa poświęcona jednemu z najważniejszych aktów prawnych w historii nie tylko Rzeczypospolitej, ale i całego świata, to okazja, by lepiej zrozumieć kontekst polityczny i społeczny tego trudnego, lecz kluczowego rozdziału narodowych dziejów, a przez to także i współczesną Polskę. Narrację historyczną ilustruje doskonałe malarstwo portretowe i wiele cennych eksponatów z epoki.

Traktat ryski – odzyskane dziedzictwo. 100-lecie traktatu ryskiego na Zamku

Ta szczególna wystawa to w dużej mierze specjalna ścieżka zwiedzania stałej ekspozycji Zamku, unaoczniająca historyczny proces rewindykacji dóbr kultury, zagarniętych wcześniej przez rosyjskiego zaborcę, na mocy traktatu zawartego po wojnie polsko-bolszewickiej. Proces, bez którego niemożliwe byłoby odtworzenie zamkowych wnętrz w obecnym kształcie.

Pasy kontuszowe z kolekcji Zamku Królewskiego w Warszawie

Były nieodłącznym elementem i największą ozdobą tradycyjnego polskiego stroju szlacheckiego. Choć zaczerpnięte z kultury Bliskiego Wschodu, szybko zyskały oryginalną formę, stając się integralnym elementem tradycji kraju leżącego u "przedmurza chrześcijaństwa". Zapraszamy do obejrzenia wystawy pasów kontuszowych z najznamienitszych zakładów, z różnych okresów. Obiekty prezentowane są w osiemnastowiecznej scenerii Sali Rady w ramach ogólnej trasy zwiedzania.

Gorąco zachęcamy także do śledzenia naszych aktualności i udziału w organizowanych przez nas wydarzeniach.