Kobiety Zamku

#ZakochaniWZamku

Kobiety Zamku Królewskiego w Warszawie zapraszają na Dzień Kobiet!

W weekend 5-7 marca 2021 r.  zapraszamy na Zamek Królewski w Warszawie, tym razem szlakiem niezwykłych Kobiet. Od piątku do niedzieli do Zamku wstęp bezpłatny na podstawie wejściówki odebranej w kasie, w tych dniach muzeum jest otwarte do godziny 18.00!

Specjalnie dla Pań przygotowaliśmy również rabat na królewskie apaszki w zamkowym sklepie muzealnym stacjonarnym i online!

Z okazji Dnia Kobiet, Zamek Królewski przedstawia wybrane dzieła sztuki prezentujące niezwykłe kobiety, które znalazły się na kartach historii i w pamięci potomnych. Święta Jadwiga, pierwsza kobieta, która została królem Polski, jej małżeństwo z Władysławem Jagiełło, dało Litwie chrzest, a Polsce podwaliny pod Rzeczpospolitą Obojga Narodów; Królowa Bona, żona króla Zygmunta Starego, dzięki niej zacieśniły się relacje Polski z renesansową Italią, a kuchnia polska wzbogaciła - między innymi o włoszczyznę, przede wszystkim jednak była niezwykle sprawnym politykiem, który znacząco pomnożył królewski majątek. To jej zawdzięczamy jej rozwój Mazowsza i skierowanie oczu ku Warszawie; Anna Jagiellonka - wybrana przez szlachtę na króla, poślubiła Stefana Batorego, który został iure uxoris królem Polski, ale po jego śmierci to ona doprowadziła do wyboru na króla Polski swojego siostrzeńca Zygmunta III Wazę; Konstancja z Czartoryskich Poniatowska - matka króla Stanisława Augusta i jego ośmiorga rodzeństwa, znacząca postać w świecie ówczesnej polityki, scalająca Familię, z jej zdaniem liczyli się i utytułowani bracia i mąż; Hrabina Katarzyna Joanna Gabrielle Starzeńska, jej nieprzeciętna uroda zyskała uwagę Napoleona, za to sława miłosnych triumfów spowodowała zdecydowaną reakcję Józefiny - w obawie o serce syna Eugeniusza de Beauharnais - Państwo Starzeńscy zostali poproszeni o opuszczenie Paryża; Pelagia z Potockich Sapieżyna, żona kolejno Franciszka i Pawła Sapiehy, gospodyni niezwykłe gustownej rezydencji w Wysokie Litewskie, jednak największą popularność przyniósł jej portret namalowany przez najsłynniejszą francuską malarkę przełomu XVIII i XIX wieku - Elisabeth Vigée Le Brun; Elżbietka, córka ulubionej siostrzenicy Stanisława Augusta oraz Minerwa za którą również skryła się niezwykła kobieca postać.


W piątek 5 marca 2021 r. o godz. 18.00 zapraszamy na specjalne spotkanie ze sztuką (online) pt. Kobiety w oczach Bacciarellego. Portrety nadwornego malarza Stanisława Augusta, które poprowadzi Monika Przypkowska – historyk sztuki, edukator Zamku Królewskiego.

Nadworny malarz i bliski współpracownik ostatniego władcy Polski, Marcello Bacciarelli, był nie tylko autorem wystroju królewskich rezydencji, ale również świetnym portrecistą. Wśród jego płócien należących do tego gatunku, poza reprezentacyjnymi wizerunkami Stanisława Augusta, można odnaleźć także liczne portrety kobiece. Spośród wielu chcemy przybliżyć cztery płótna prezentujące urodę kobiecą na różnych etapach życia: od wizerunku dziecka po portret kobiety dojrzałej. Historia każdego z nich da nam okazję do prześledzenia ciekawej i zawiłej drogi, jaką przeszedł kobiecy portret w dziejach malarstwa europejskiego.


Zapraszamy również na cykl Kobiety świata sztuki

Wykłady online prowadzone na żywo na platformie Zoom.

Prowadzący historyk sztuki Przemysław Głowacki przybliży słuchaczom sylwetki wyjątkowych, utalentowanych kobiet, artystek tworzących na przestrzeni wieków: od renesansu aż do współczesności.

Termin: wtorki, godz. 16.00-17.30

Wstęp: karnety w  w cenie 130 zł/os.

WAGA: karnety na II semestr dostępne w zakładce ‘bilety online’ na stronie Zamku Królewskiego, oraz w kasie Zamku codziennie w godzinach 10.00-15.00

II semestr:

23 lutego 2021 r. – Dora Maar. Nie tylko z Picassem

2 marca 2021 r. – Katarzyna Kobro i awangarda

9 marca 2021 r. – Frida Kahlo. Ikona współczesności

16 marca 2021 r. – Alice Neel. Stulecie malarstwa

23 marca 2021 r. – Magdalena Abakanowicz. Poza rzeźbę

6 kwietnia 2021 r. – Kto wymyślił abstrakcję? Hilma af Klimt

13  kwietnia 2021 r. – Kobiety pop artu

20 kwietnia 2021 r. – Elaine Sturtevant. Sztuka powtarzania

27 kwietnia 2021 r. – Maria Lassnig. Malarska introspekcja

11 maja 2021 r. – Bridget Riley i op art

18 maja 2021 r. – Katarzyna Kozyra bez prowokacji

25 maja 2021 r. – Kobiety i sztuka

Serdecznie zapraszamy!