Urodziny księcia Józefa Poniatowskiego 2024

Grafika towarzysząca urodzinom księcia Józefa Poniatowskiego 2024
fotogaleria - Urodziny księcia Józefa Poniatowskiego 2024
fotogaleria - Urodziny księcia Józefa Poniatowskiego 2024
fotogaleria - Urodziny księcia Józefa Poniatowskiego 2024
fotogaleria - Urodziny księcia Józefa Poniatowskiego 2024
fotogaleria - Urodziny księcia Józefa Poniatowskiego 2024
fotogaleria - Urodziny księcia Józefa Poniatowskiego 2024
fotogaleria - Urodziny księcia Józefa Poniatowskiego 2024
fotogaleria - Urodziny księcia Józefa Poniatowskiego 2024

 

Po raz kolejny zapraszamy na dwudniowe święto związane z osobą księcia Józefa Poniatowskiego oraz epoką Księstwa Warszawskiego w Pałacu Pod Blachą przy Zamku Królewskim w Warszawie. W programie imprezy znajdzie się szereg wydarzeń: konferencja naukowa, oprowadzania kuratorskie, a także warsztaty: militarne, modowe czy kulinarne. 

W piątek 10 maja pasjonatów historii zapraszamy na konferencję naukową Wojna z Austrią 1809 roku. Kampania księcia Józefa Poniatowskiego, na której wystąpią znawcy i badacze czasów wojen napoleońskich. Poznamy powszechnie bliżej nieznane zagadnienia dotyczące osób i wydarzeń kształtujących zwycięską kampanię wojska Księstwa Warszawskiego, dowodzonego przez księcia Józefa Poniatowskiego. Konferencja będzie transmitowana na żywo na zamkowym profilu Youtube: 

 

Podczas konferencji można będzie obejrzeć przygotowaną specjalnie ekspozycję zatytułowaną Crème de la crème w Pałacu Pod Blachą. Nabytki z lat 2021-2024 w Apartamencie Księcia Józefa Poniatowskiego.

Drugiego dnia święta, w sobotę 11 maja, celebrować będziemy w Pałacu Pod Blachą. Rozpoczynamy oprowadzaniem kuratorskim po wystawie Crème de la crème w Pałacu Pod Blachą. Nabytki z lat 2021-2024 w Apartamencie księcia Józefa Poniatowskiego. Następnie o 11.00 Łukasz Zakrzewski przeprowadzi warsztaty militarne zatytułowane Szabla księcia Józefa. O godzinie 12.00 Marta Veil zaprezentuje Kolory Paryża. Historia makijażu i kosmetyków kolorowych na sto lat przed wynalezieniem tuszu do rzęs, a już o 13.00 odbędą się kolejne warsztaty modowe, w wykonaniu Agnieszki Terpiłowskiej, Ogon kontra falbanka, czyli o przemianach w modzie empirowej. Ostatnimi warsztatami tego dnia będą zajęcia kulinarne dla dzieci Za polskim stołem u króla i mieszczanina, poprowadzone przez Karolinę Kiczyńską. Równolegle w godzinach 10.00-16.00 będzie można przyjrzeć się rozgrywkom bitewnym Słynne bitwy epoki napoleońskiej z udziałem figurek w systemie Black Powder w wykonaniu firmy Warlord Games. Piknik zakończymy oprowadzeniem kuratorskim w wykonaniu kuratora Pałacu Pod Blachą dr Mariusza Klareckiego o godzinie 15.00.

Przez cały dzień pikniku będzie można zobaczyć wnętrza Apartamentu Księcia Józefa Poniatowskiego w Pałacu Pod Blachą oraz wystawę czasową Crème de la crème w Pałacu Pod Blachą. Nabytki z lat 2021-2024 w Apartamencie Księcia Józefa Poniatowskiego.

W Pałacu Pod Blachą przy Zamku Królewskim w Warszawie zgromadzono dzieła sztuki i pamiątki związane z jego najsłynniejszym mieszkańcem księciem Józefem Poniatowskim i jego epoką.

Niezwykle elegancka sylwetka późnobarokowego pałacu została zaprojektowana przez królewskiego architekta Jakuba Fontanę. Niezburzone w czasie ostatniej wojny mury zachowały autentyczną substancję z 1720 roku i prezentują odtworzone apartamenty księcia, którego legenda jest wiecznie żywa. Na pierwszym piętrze korpusu głównego, w historycznych wnętrzach Apartamentu Księcia Józefa Poniatowskiego, zobaczymy stylowo urządzone pokoje pełniące funkcje prywatne, towarzyskie i reprezentacyjne. Znajdziemy tam obrazy i meble z epoki, a także przedmioty osobiste i rzemiosło artystyczne związane z osobą księcia oraz epoką napoleońską. Mieści się tu także duży zbiór militariów, elementów mundurowych, przedmiotów codziennego użytku, obrazów i dokumentów z epoki Księstwa Warszawskiego. 


Na oprowadzania kuratorskie o godz. 10.00 i o godz. 15.00 obowiązują zapisy pod adresem:

informacja@zamek-krolewski.pl (brak wolnych miejsc).

Na pozostałe wydarzenia wstęp wolny.